Advertisement

BP_2024

Kierunki rozwoju branży przyczep w Polsce

Steelpress Kierunki rozwoju branży przyczep w Polsce

Rozmowa z Ewą Zielińską, Kierownikiem Działu Jakości i Badań Rozwojowych w STEELPRESS Sp. z o.o. (Luboń, k. Poznania), firmie będącej wiodącym polskim producentem akcesoriów i części do przyczep samochodowych i pojazdów rolniczych.

STEELPRESS, to firma z blisko 60-letnimi tradycjami, obecna na rynku od 1967 r., wyznaczająca innowacyjne trendy rozwoju tego sektora. Jak ocenia Pani aktualną pozycję przedsiębiorstwa w branży?

Jesteśmy rozpoznawalną, polską marką w branży producentów części do przyczep na całym świecie. Nasze produkty (głowice zaczepowe, okucia do burt, osie niehamowane, błotniki, koła manewrowe i inne akcesoria) eksportowane są do 42 krajów, a ich jakość i innowacyjność jest potwierdzona i niekwestionowana. STEELPRESS jako członek europejskiego, branżowego stowarzyszenia producentów przyczep TIV [Trailer Industry Verband] oraz członek brytyjskiej organizacji NTTA [The National Trailer and Towing Association] czynnie uczestniczy w zwiększeniu świadomości użytkowników przyczep na temat ich bezpiecznego użytkowania, analizuje fachowe ekspertyzy oraz stale poszerza rynki zbytu na całym świecie. Jesteśmy bez wątpienia branżowym synonimem jakości, rozwoju i zaangażowania w realizację oczekiwań rynku.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz ciągłemu doskonaleniu, STEELPRESS jest liderem branży oraz zaufanym partnerem klientów na całym świecie. Jak ukształtowała się taka pozycja na przestrzeni lat?  Podkreśliła też Pani, że jakość produktów jest niekwestionowana i potwierdzona. Jakie czynniki o tego dowodzą?

Przede wszystkim jakość weryfikuje rynek, a że jesteśmy na nim obecni, rozpoznawalni i doceniani nieprzerwanie od sześciu dekad najbardziej świadczy o naszej niekwestionowanej pozycji. Niemniej jednak musimy ciągle się rozwijać, wdrażać innowacje, a te, zanim je zweryfikuje użytkownik, muszą przejść gruntowne badania oraz uzyskać stosowne certyfikaty zarówno własnych, jak i niezależnych gremiów. Nasze produkty przechodzą rygorystyczne testy w naszym laboratorium badawczo-rozwojowym, a także akredytowanym Laboratorium PIMOT – Łukasiewicz, Niemieckim Instytucie Technicznym DEKRA oraz w laboratorium TESTLINK SERVICES w USA. Przeprowadzane są m.in. statyczne i zmęczeniowe testy wytrzymałościowe oraz testy korozyjne w rozpylonej solance imitującej atmosferyczne czynniki drogowe na jakie narażone są elementy pojazdów. Dodatkowo, przeprowadzamy również testy terenowe drogowe, które pozwalają ocenić wydajność i trwałość produktów w rzeczywistych warunkach użytkowania. Wszystkie te działania gwarantują najwyższą jakość i bezpieczeństwo użytkowania naszych rozwiązań.


Ponadto posiadamy wdrożony system zarządzania jakością ISO 9001:2015 wskazujący na wysoką zdolność do ciągłego doskonalenia i dostarczania wyrobów spełniających wymagania klienta oraz certyfikaty zgodności produkcji z najwyższymi standardami. Jesteśmy też posiadaczem 55 zastrzeżonych wzorów użytkowych oraz patentu na wynalazek – zespół niezależnego zawieszenia koła pojazdu, przeznaczonego zwłaszcza do przyczep samochodowych. STEELPRESS dysponuje również certyfikatami zgodności produktów oraz produkcji zgodne z najwyższymi międzynarodowymi standardami jednostki homologacyjnej RDW w Holandii. Polski producent części i akcesoriów do przyczep może pochwalić się także certyfikatem wymagań Regulaminu Euroazjatyckiej Unii Celnej EAC w sprawie bezpieczeństwa pojazdów kołowych, czy certyfikatem wydany przez ukraiński Państwowy Instytut Badawczo-Projektowy Transportu Drogowego.

Steelpress 2

 

Regularnie zdobywamy wyróżnienia za jakość i innowacyjność naszych produktów. Najnowszym trofeum jest godło QI 2024 w programie Najwyższa Jakość Quality International, co podkreśla ciągłe dążenie STEELPRESS do doskonałości i uznania na arenie międzynarodowej.

Jednym ze sztandarowych produktów STEELPRESS, rozpoznawalnym na całym świecie, są innowacyjne zaczepy burtowe, które pełnią kluczową funkcję w zabezpieczaniu burt przyczep, zapewniając bezpieczeństwo transportowanego ładunku. Jakie czynniki świadczą o wyjątkowości tego rozwiązania?

Zaczepy burtowe przede wszystkim zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie ułatwić i zabezpieczyć proces otwierania i zamykania burt przyczep. Zaczepy wykonane są z wysokiej jakości stali węglowej, pokrytej elektrolityczną powłoką cynkową i lakierem, co zapewnia ich niezawodność i odporność na korozję. Jako jedyna firma na rynku, precyzyjnie określiliśmy ich maksymalne dopuszczalne obciążenia od 200 aż do 1190 kg. Przy współpracy z instytutem DEKRA opracowana została Norma Zakładowa ZN-001, która określa dokładne wymagania techniczne, produkcyjne oraz jakościowe dla tych produktów. Ustalone i zatwierdzone zostały sposoby przeprowadzania badań wytrzymałościowych oraz wytyczne do testów i ich analizy.
Steelpress 3
Na wyróżnienie zasługują również nasze zaczepy burtowe z kompensacją, pozwalające na samoczynną likwidację luzu pomiędzy zaczepem, a zapinaczem, który powstaje najczęściej przez ich naturalne zużycie lub skrzywienie elementów. Dzięki zastosowaniu tych zaczepów zmniejszają się wibracje burt, co znacznie wydłuża trwałość przyczepy i komfort jazdy.


To oczywiście nie wyczerpuje gamy naszych produktów. STEELPRESS oferuje różnorodne typy zaczepów burtowych w zróżnicowanych kształtach, sposobach montażu i cechach wytrzymałościowych, zapewniając idealne dopasowanie. Wszystkie są proste w obsłudze i intuicyjne w użytkowaniu, a umieszczony kod QR na zaczepie umożliwia dostęp do wielojęzycznej instrukcji obsługi. Brak reklamacji zaczepów świadczy o ich doskonałej jakości i niezawodności.
Steelpress 4 
W jaki sposób STEELPRESS wdraża u siebie zasady zrównoważonego rozwoju, szczególnie w zakresie ochrony środowiska i racjonalnego gospodarowania energią?

Zgodnie z polityką ochrony środowiska, na terenie naszego zakładu działa oczyszczalnia ścieków, funkcjonująca w ramach zautomatyzowanej linii galwanicznej. Pozwala ona na znaczne zmniejszenie stężenia metali w ściekach. Ponadto, dzięki zastosowaniu systemów filtrowentylacyjnych (tzw. filtrocyklon), przedsiębiorstwo nie przyczynia się do emisji dymów, pyłów, spalin oraz zanieczyszczeń stałych i cieczy. Tym samym eliminuje zagrożenia dla zdrowia ludzi i minimalizuje wpływ szkodliwych działań produkcyjnych na środowisko.


W celu obniżenia poziomu poboru energii cieplnej, korzystamy również ze specjalistycznych urządzeń do odzysku ciepła z wysokotemperaturowych procesów produkcyjnych (rekuperatory). Mając na uwadze zmniejszenie energochłonności, firma wymieniła 100 proc. oświetlenia na LED, a w celu redukcji zużycia energii wdrożyła stosowanie prostowników tyrystorowych o wysokiej sprawności oraz zakupiła sterownik do pomp utrzymujących właściwe ciśnienie wody w galwanizerni.  


Do realizacji dostaw stosowane są ekologiczne kartonowe opakowania jednostkowe i zbiorcze oraz palety wielokrotnego użytku typu EUR, co redukuje liczbę odpadów. Ponadto, preferowany jest elektroniczny obieg dokumentów, zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z kontrahentami.

Na początku rozmowy wspomniała Pani o konieczności nieustannego rozwoju. Jakie cele przyświecają Państwu w tym kontekście w najbliższym czasie?

Naszą nadrzędną intencją jest dalsze rozszerzenie działalności na nowe rynki oraz kontynuacja pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które umożliwią utrzymanie pozycji lidera w branży, przy niezmiennym zaangażowaniu w doskonalenie jakości i satysfakcji klienta. Chcemy być firmą najbardziej rozpoznawalną w Europie i innych częściach świata w branży zwieszeń, osi, urządzeń najazdowych, głowic zaczepowych, czy okuć. Naszym celem jest, aby każdy produkt opuszczający zakład był synonimem niezawodności i nowoczesności. Niebawem pochwalimy się wdrożonymi kolejnymi, nowymi technologiami.

Steelpress 6
Zdjęcie przedstawia przyczepę FARO i praktyczne zastosowanie naszych zaczep burtowych. Longer Product Life to oznaczenie świadczące o przedłużonym cyklu życia naszych produktów i wysokiej trwałości.


Ogniskując się na trzech głównych filarach: innowacyjności, jakości i zadowoleniu klienta chcemy pozostawać polską firmą, która łączy wieloletnią tradycję z wdrażaniem najnowocześniejszych rozwiązań, ciągle podnosząc standardy w branży producentów części do przyczep, zarówno w Polsce, jak i na świecie.


Rozmawiała Magdalena TułeckaZapraszamy na:
www.steelpress.eu
www.facebook.com/STEELPRESS
www.instagram.com/sppsteelpress

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.