Advertisement

BP_2024

Kościan w sercu Wielkopolski

Kościan w sercu Wielkopolski

Kościan to malownicze miasto położone w rozwidleniu rzeki Obry w południowo-zachodnim obszarze województwa wielkopolskiego, na szlaku biegnącym miedzy Poznaniem i Wrocławiem.

Stolica powiatu licząca blisko 23 tysiące mieszkańców. To otwarte na wyzwania przyszłości miasto, szczycące się rozwiniętym handlem, usługami i przemysłem oraz rozbudowaną bazą dydaktyczną, kulturalną i rekreacyjną. Centrum miasta położone jest na wyspie otoczonej nadrzecznym bulwarem w kształcie serca. Zobaczyć w nim można zabytkowe świątynie, a w nich słynący cudami krucyfiks i ołtarz mający towarzyszyć królowi Janowi III Sobieskiemu podczas odsieczy Wiednia. Do spacerów zachęcają malownicze bulwary i park wzdłuż Kościańskiego Kanału Obry. Latem na miłośników aktywnego wypoczynku czeka miejska trasa kajakowa, a zimą sztuczne lodowisko. Przez cały rok zaprasza kryta pływalnia, z grotą solną i spa oraz wyjątkowa wieża ciśnień miesząca w sobie ścianki wspinaczkowe i jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne z obrotowym dachem.

- Dlaczego zabytkowa Wieża Ciśnień jest taka wyjątkowa? Góruje nad miastem od przeszło wieku i stanowi jego rozpoznawalny symbol. Długo zastanawiano się nad tym jak zagospodarować wnętrze wieży. Ostatecznie powstał obiekt mieszczący ściany wspinaczkowe i prawdopodobnie jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne, którego obrotowy dach nie jest kopułą, lecz pokrytym dachówką czteropołaciowym dachem namiotowym. Ściana wspinaczkowa w Wieży Ciśnień to jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce. W klimatycznych, zabytkowych wnętrzach można korzystać ze ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni 345 m2, wysokości ponad 18 metrów i 20 niezależnych drogach wspinaczkowych o różnych poziomach trudności. Znajdujące się w szczycie wieży obserwatorium astronomiczne wyposażone jest w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba. Unikatowa konstrukcja szczytu wieży umożliwia pełen obrót czteropołaciowego dachu w czasie jednej minuty. Zachęcam do odwiedzin Kościana i wieży ciśnień – mówi Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Oprócz unikatowej Wieży Ciśnień, Kościan może pochwalić się nową ciekawą inwestycją, a mianowicie jest to przedszkole wraz z punktem opieki dziennej, które spełnia wymagania standardu pasywnego. Na skalę europejską będzie to budynek wysokiej klasy. Rzadko spotyka się w Polsce, aby budynki użyteczności publicznej budowane były pasywnie. Obiekt posiada trzy kondygnacje. Na parterze ma znaleźć się punkt opieki dziennej dla dzieci do lat 3 i dwie sale na oddziały przedszkolne dla młodszych dzieci, szatnia z przeszklonym dziedzińcem, aula oddzielona przesuwną ścianą od sali teatralno-sportowej i zaplecze kuchenne. Na piętrze przewidziano cztery sale dla starszych przedszkolaków i pokój do zajęć terapeutycznych z wyjściem na taras. Na drugim piętrze będą znajdować się: pokój nauczycieli, administracja oraz pomieszczenia techniczne. W ramach inwestycji zagospodarowano również teren wokół obiektu.

- Jest to inwestycja na którą mieszkańcy czekali lata. Nie było łatwo, ale prace dobiegają końca. Od września tego roku dzieci będą mogły korzystać z nowego ekologicznego przedszkola i żłobka. Dlaczego wybraliśmy standard pasywny? Chcieliśmy ograniczyć rachunki za ogrzewanie i energię do minimum. Ogrzewanie i chłodzenie będzie dziesięciokrotnie tańsze w stosunku do tradycyjnych budynków. Dodatkowo wykorzystano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. To również dbałość o środowisko naturalne i zapewnienie komfortowych warunków dla dzieci – opowiada Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym Kościan realizuje szereg innych inwestycji priorytetowych dla miasta. Zrewitalizowany został Park Miejski, zagospodarowane tereny Kościańskiego Bulwaru, przebudowany i zagospodarowany teren Łazienek, gdzie stworzono nowe miejsca rekreacyjne. Sukcesywnie przeprowadzane są termomodernizacje budynków oświatowych. Rozbudowany został Kościański Ośrodek Kultury, który rozszerza swoją działalność kulturowo – edukacyjną, a na Placu Wolności powstała nowa przestrzeń o charakterze kulturalno-rekreacyjnym, dająca możliwość zaprezentowania wielu form kultury i sztuki poprzez wyodrębnienie stref funkcjonalno-przestrzennych. Centralną część placu zdobi multimedialna fontanna. Dobiegają końca również prace związane z przebudową Rynku i ulicy Wrocławskiej. Ratusz po gruntownym remoncie będzie dysponował  nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną Muzeum Regionalnego oraz Centrum promocji i turystki regionu.

Miasto zyska nowy blask i miejsce spotkań lokalnej społeczności. Zapraszamy do Kościana w sercu Wielkopolski.

Urząd Miejski Kościana
Al. Kościuszki 22
64-000 Kościan
tel. 65 5121111
fax. 65 5122700
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.koscian.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.