Advertisement

BP_2024

20-latkowie cenią wysoko sen

20-latkowie cenią wysoko sen

Zapomnij o chodzeniu do barów czy kolacji na mieście późno wieczorem. Najgorętsza nowa pora snu dla 20-latków to godz. 21.00. Również biznes w USA widzi tę zmianę — bary dodają poranne imprezy taneczne i inne wydarzenia w ciągu dnia – poinformował serwis Businessinsider.com.pl za „The Wall Street Journal”

Jak napisał "The Wall Street Journal", dziś ludzie w wieku od 18 do 35 lat lepiej rozumieją związek między snem a zdrowiem, a wielu dostrzega długoterminowe i krótkoterminowe korzyści wynikające z dłuższego, regularnego snu. Młodzi ludzie znajdują też ukojenie w swojej wieczornej rutynie.

W 2022 r. osoby po dwudziestce deklarowały, że śpią średnio 9 godzin i 28 minut, wynika z analizy danych American Time Use Survey przeprowadzonej przez RentCafe. To wzrost o 8 proc. w porównaniu do 8 godzin i 47 minut, które deklarowali ich równolatkowie w 2010 r. Wśród 30— i 40-latków nastąpił mniejszy wzrost — napisał dziennik.

Emma Kraft, 19-letnia studentka Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley mieszka w domu studenckim z 65 innymi kobietami i mimo to udaje jej się spać minimum osiem godzin. Kraft, który stara się kłaść do łóżka około godz. 21.30, twierdzi, że nie czuje się outsiderem - czytamy.

Madelyn Sugg, lat 25, zaczęła chodzić spać o godz. 21.00 po przeprowadzce do Tulsa w stanie Oklahoma. Teraz, zamiast siedzieć w barze do świtu, jak często robiła kiedyś w weekendy, Sugg w każdy poniedziałek o godz. 18.00 ogląda występ jazzowy z jedną grupą przyjaciół, a w czwartek idzie do baru o godz. 17.00 z inną grupą – napisano dalej.

"Bałam się tego uczucia FOMO (....), ale tak naprawdę okazało się, że we wszystkich tych obszarach nastąpiła poprawa" – mówiła Sugg, analityk operacji finansowych. Jak dodała, dzięki tej zmianie oszczędza setki dolarów miesięcznie na wieczornym jedzeniu i napojach.

Firmy również widzą tę zmianę. Miejsca siedzące między godziną 16.00 i 18.00 stanowią obecnie 31 proc. rezerwacji na Yelp, w porównaniu z 19 proc. w 2017 r. Natomiast odsetek rezerwacji w godzinach od godz. 18.00 do północy zmalał. W Nowym Jorku bary eksperymentuj z organizacją imprez tanecznych w ciągu dnia – podano w informacji.

John Winkelman, szef badań klinicznych nad zaburzeniami snu w szpitalu w Bostonie, cieszy się, że więcej ludzi poważnie traktuje sen. Jednak w rozmowie z "WSJ" jak dodaje, "ludzie stają się z tego powodu trochę neurotyczni"

Nie widzi żadnej wewnętrznej korzyści z wcześniejszego chodzenia spać, "chyba że trzeba wstawać o 3.00 rano", ale zachwala zalety stałej pory snu i spaniem od siedmiu do dziewięciu godzin - stwierdzono.

Do zmian przyczyniła się pandemia. Kiedyś 30-letnia Kelsey pracowała w biurze w centrum miasta i wróciła do domu około godz. 19.00. Teraz pracuje zdalnie i wraz z mężem ćwiczą w trakcie przerwy na lunch, a popołudniami składają pranie i przygotowują kolację. – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: “The Wall Street Journal” // WSJ; ISTOCK (2)
Źródło: / „The Wall Street Journal” z dnia: Feb. 1, 2024 9:00 pm ET / Businessinsider.com.pl /

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.