20 proc. zawodów zniknie z rynku pracy

20 proc. zawodów zniknie z rynku pracy

Niepewny jest los 7 na 10 pracowników, bo choć będą potrzebni, ich zawód mocno się zmieni – poinformował serwis Wp.pl

To będzie wymagało przekwalifikowania. Z "Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022" Personnel Service wynika, że 44 proc. osób chce w najbliższym czasie zdobywać nowe kompetencje – czytamy w informacji.

Najbardziej motywuje ich do tego utrata pracy w wyniku automatyzacji przez bliską im osobę. Doświadczyło tego 17 proc. zatrudnionych.- podano dalej.

Pandemia poczyniła ogromne zmiany na rynku pracy w ostatnich dwóch latach: rozwinęła się automatyzacja i upowszechniła zdalna praca.

- Pracownicy czują te zmiany, dlatego szykują się na nie i są gotowi zdobywać nowe umiejętności - mówił Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service S.A.

- A jak pokazuje analiza Pearson w przypadku 7 na 10 zawodów będzie to kluczowe. Zmiany dotkną zwłaszcza osób o niskich i średnich kwalifikacjach, choć nie jest to jednoznaczne równanie. Spadki zobaczymy m.in. w administracji czy sprzedaży, ale już w przypadku rolnictwa, wykwalifikowanego rzemiosła czy budowlanki trend jest odwrotny. A to oznacza, że trzeba uważnie śledzić co i jak się zmienia – dodał.  

Z raportu wynika, że zmiany technologiczne i globalizacja sprawiają, że na zawody administracyjne, sekretarskie i niektóre sprzedażowe (głównie w handlu detalicznym), nie będzie zapotrzebowania.

Także specjaliści ds. finansów, którzy wykonują powtarzalne czynności, raczej nie utrzymają się na rynku pracy. W zawodach związanych z gastronomią i hotelarstwem ofert pracy będzie w przyszłości więcej. To skutek rosnącego zapotrzebowania ze strony konsumentów. Rozwinie się też rzemiosło związane z fryzjerstwem, browarnictwem czy tekstyliami – wskazał serwis.

Sektor społeczny także czeka rozkwit. Edukacja, ochrona zdrowia i sektor publiczny to branże, które nie dają się zautomatyzować, a wpływają na nie mocno trendy demograficzne. Podobnie wzrost będzie widoczny w branży sportowej, fitness i terapeutycznej.

Zawody kreatywne, cyfrowe, projektowe i inżynierskie mają dużą szansę na wzrost, podobnie w przypadku architektów i specjalistów od zielonej rewolucji, którzy skorzystają na zwiększonej urbanizacji i zainteresowaniu zrównoważonym rozwojem – czytamy w informacji.

Z "Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022" Personnel Service wynika, że brak motywacji do pozyskiwania nowej wiedzy i umiejętności ma 30 proc. zatrudnionych.

A czego warto się uczyć, żeby utrzymać swoją wartość na rynku pracy? W analizie wskazano kilka kluczowych umiejętności. Przede wszystkim należy rozwijać kompetencje interpersonalne, które będą zyskiwały na znaczeniu. Praca w zespole, umiejętność odnajdowania się w zróżnicowanym środowisku to atuty, które doceni każdy pracodawca.

Ważne są również zdolności poznawcze, takie jak oryginalność, pomysłowość czy aktywne uczenie się. Ostatni obszar to umiejętności związane z myśleniem systemowym – rozpoznawanie, łączenie faktów, podejmowanie decyzji czy analiza faktów – napisano w podsumowaniu.    (jmk)

Foto: PulsHR
Źródło: Wp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.