Abonament RTV za 2025 rok bez zmian

Abonament RTV za 2025 rok bez zmian

KRRiT zdecydowała w sprawie stawek abonamentu RTV na 2025 r. Ile zapłacimy za użytkowanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych w przyszłym roku? Dla abonentów mamy dobre wieści. Czy to jednak sprawi, że Polacy zaczną chętniej opłacać abonament RTV, co jest coraz większym problemem?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji  zdecydowała o stawkach za abonament RTV w 2025 r., o czym raportuje portal Wirtualne Media. W zależności od punktu widzenia są to dobre informacje lub złe – czytamy w informacji serwisu Interia.pl

KRRiT zdecydowało, że stawki za abonament RTV w 2025 r. pozostaną na niezmienionym poziomie. To oznacza, że opłata została utrzymana i nie wzrosła od 2023 r., kiedy to wprowadzono obowiązujące obecnie kwoty. Ich wysokość zależy od rodzaju odbiornika.


•    Odbiornik radiofoniczny - 8,70 zł/miesiąc
•    Odbiornik telewizyjny - 27,30 zł/miesiąc

Posiadając oba typy odbiorników płacimy tylko jeden abonament RTV w kwocie ustalonej dla telewizorów. W przypadku opłacenia całego roku z góry można liczyć na 10 proc. zniżki. W przypadku odbiorników radiofonicznych jest to kwota 104,40 zł, a dla telewizyjnych 327,60 zł.
Opłaty należy dokonywać za posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny i należy go zgłosić do 14 dni od daty nabycia. Można to zrobić w placówce Poczty Polskiej – przypomniano w informacji.

Nie wszyscy rodacy muszą opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Pewne grupy są zwolnione z daniny i do nich należą:
•    Osoby mające ukończone 75 lat
•    Emeryci w wieku co najmniej 60 lat, których świadczenie nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia
•    Osoby należące do pierwszej grupy inwalidzkiej
•    Weterani mający status inwalidów wojennych lub wojskowych

Wpływy z abonamentu RTV spadają i to oznacza, że opłat unika z roku na rok coraz więcej Polaków, choć grożą za to kary.. Z danych za końcówkę 2022 r. wynika, że danina była uiszczana tylko przez niespełna 35 proc. zobowiązanych do jej płacenia osób. Stan finansów telewizji publicznej już teraz jest w złym stanie. Co prawda instytucja otrzymała niedawno kwotę w wysokości 480 mln zł, ale jest ona niewystarczająca na pokrycie wszystkich wydatków – wskazano dalej w treści.

Utrzymanie kwoty abonamentu RTV na niezmienionym poziomie, przy jednoczesnym spadku osób opłacających daninę, nie jest dobrą wiadomością dla telewizji publicznej – stwierdzono.
Od jakiegoś czasu trwa debata związana z zastąpieniem dotychczasowego abonamentu RTV nową daniną, której ściągalność miałaby być znacznie skuteczniejsza. Mowa o nowej opłacie w wysokośći około 8-9 zł/miesiąc., która byłaby pobierana wraz z podatkiem dochodowym. W ten sposób jej unikanie stałoby się znacznie utrudnione. Konkretnych decyzji w tej sprawie na razie jednak nie ma. Nie wiadomo, kiedy nowa opłata może wejść w życie – napisano w podsumowaniu.    (jmk)

Foto: Biznes w INTERIA.PL – Interia // Bartłomiej Magierowski /East News
Źródło: Interia.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.