Będą zmiany w Kodeksie pracy

Będą zmiany w Kodeksie pracy

Po nowym roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, a przynajmniej tak zakłada rząd, który obecnie pracuje nad nowelizacją. Ucywilizowane mają być zasady świadczenia pracy zdalnej, co pozytywnie ocenia co trzeci badany. Problem w tym, że większość nawet nie ma pojęcia, że takie zmiany pojawią się w prawie – podał serwis Money.pl

ClickMeeting, platforma do organizacji wideokonferencji, poprosiła polskich pracowników i pracodawców o ocenę nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie m.in. wprowadzenie do niego pracy zdalnej. Wśród zatrudnionych 40 proc. badanych jest zdania, że zmiany te są dla nich korzystne, 13 proc. jest odmiennego zdania. Zarazem 48 proc. osób przyznało, że nie wie, co sądzi na ten temat.

W przypadku pracodawców – 26 proc. badanych uważa, że zapowiadane przepisy są dla nich korzystne. 13 proc. jest natomiast zdania, że są one niekorzystne. Ponad połowa (51 proc.) zapytanych nie ma zdania w tej sprawie – wskazał serwis.

Niemal jedna trzecia Polaków (32 proc.) jest zdania, że zmiany w prawie w odniesieniu do pracy zdalnej powinny być wprowadzone wcześniej. 16 proc. ocenia, że obecny moment jest odpowiedni, by wprowadzić taką nowelizację. 9 proc. badanych uważa, że rząd powinien dać sobie więcej czasu na przygotowanie przepisów, a zarazem 44 proc. nie ma na ten temat zdania – napisano w informacji.

Co jednak istotne, 52 proc. Polaków nic nie wie o szykowanych zmianach. Kolejne 22 proc. badanych nie ma pewności, czy informacje o zmianach do nich dotarły. O szykowanych zmianach w zakresie pracy zdalnej wie 26 proc. zapytanych – zauważa Money.pl


Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Praca zdalna i hybrydowa to dzisiaj modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Blisko jedna trzecia Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie. Dane te pokazują, że chcemy pracować zdalnie i właśnie dlatego te zmiany są tak ważne – skomentowała wyniki badania Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting.

Zmiany w przepisach w zakresie pracy zdalnej pozytywnie ocenia 29 proc. badanych. Negatywnie – 10 proc. Zdecydowana większość jednak (61 proc.) w ogóle nie ma zdania na ten temat.

Jednocześnie 65 proc. zapytanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym. Przeciwnego zdania jest 12 proc. osób, a 23 proc. nie ma zdania – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: aleBank.pl
Źródło: Money.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.