Będą zmiany w KPO

 Będą zmiany w KPO

W piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zdradzi plany rządu dotyczące rewizji KPO. Część z nich Business Insider ustalił wcześniej w źródłach zbliżonych do rządu. Zmiany mają dotyczyć m.in. wiatraków i sektora rolno-spożywczego – podał w informacji serwis Businessinsider.com.pl

Na piątek 15 marca na godz. 10 zaplanowano konferencję prasową z udziałem minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz oraz wiceministra Jana Szyszko. Tematem jest rewizja Krajowego Planu Odbudowy – czytamy w informacji.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, zmiany mają dotknąć m.in. flagowego projekt w energetyce, czyli wiatraków na morzu. Jak mówi nam osoba zbliżona do rządu, poprzednia władza dopuszczała w KPO, że skończy się na polskich wiatrakach operowanych z niemieckiego lub duńskiego terminala. Obecna władza nie chce do tego dopuścić. —  Będziemy negocjować z KE zmiany w harmonogramie kamienia pozwalające na uzyskanie finansowania z KPO na Polski terminal instalacyjny — słyszymy.

Kolejną zmianą ma być 2,5 mld zł więcej w grantach na bezpieczeństwo żywnościowe Polaków. Chodzi konkretnie o skracanie łańcucha dostaw w sektorze rolno-spożywczym, hale targowe, silosy itd. – wskazano.

Nieco szczegółów szefowa resortu zdradziła już też wcześniej w rozmowie z Radiem Zet. Wyjaśniła, że celem rewizji jest m.in. przesunięcie niektórych terminów realizacji inwestycji czy "zmiana opisów" – czytamy dalej.

— Chodziło o to, żeby utrzymać te reformy, które są rozwojowe dla Polski, żeby nic z części grantowej się nie zmarnowało, (...)a jeżeli z czegoś rezygnujemy, to przedsięwzięć finansowanych z pożyczek — powiedziała.

PAP podaje również, że minister podkreśliła, że procedura uruchamiania środków z KPO toczy się w maksymalnie szybkim jak na Brukselę tempie. Pytana o koszty KPO, zapewniła, że jest to bardzo opłacalne dla Polski źródło finansowania. Wyjaśniła też, część pożyczkową Polska zacznie spłacać dopiero za 10 lat i będzie to robić przez kilkadziesiąt lat. Powiedziała też, że oprocentowanie wynosi "mniej niż 5 proc.".

Ponadto szefowa MFiPR oświadczyła, że pierwsza transza z KPO w wysokości 6 mld euro wpłynie do Polski w kwietniu br., natomiast dwa kolejne wnioski o płatności mają być złożone w sierpniu br., tak by pieniądze "trafiły do nas przed końcem roku" – napisano w podsumowaniu.   9jmk0

Foto: Gazeta Prawna // ShutterStock
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.