Bezrobocie w Polsce najniższe od dekady

Bezrobocie w Polsce najniższe od dekady

Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys. — wynika z najnowszych danych resortu pracy. W kwietniu tak dobrych statystyk nie było od ponad 30 lat. Wiadomo, jaką część bezrobotnych stanowią Ukraińcy – poinformował serwis Businessinsider.com.pl

Po chwilowym wzroście bezrobocia w Polsce na przełomie roku znowu liczba osób bez pracy spada. Kwiecień był drugim miesiącem z rzędu, w którym poprawiła się sytuacja na rynku pracy. Ministerstwo zwraca uwagę, że w tym okresie roku nie było lepszych statystyk od ponad 30 lat – czytamy w informacji.

Na koniec kwietnia 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc., a bez pracy było 798,5 tys. osób – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podano.
Resort wskazał, że licząc od 1991 r., nigdy w kwietniu nie zanotowano mniejszej liczby bezrobotnych ani niższej stopy bezrobocia rejestrowanego.

Szacowana przez ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o 0,2 pkt proc. w porównaniu z marcem i taka sama jest różnica w porównaniu z kwietniem 2023 r. – napisano dalej.
Przypomnijmy, że w styczniu i lutym tego roku bezrobocie osiągnęło lokalnie szczyt na poziomie 5,4 proc., a wcześniej przez wiele miesięcy utrzymywało się na poziomie 5 proc.

Resort pracy przypomina ostatnie dobre wieści z poziomu UE. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 2,9 proc.,  a Polska zajęła — wraz z Czechami — pierwsze miejsce  wśród krajów Unii  Europejskiej  z najniższym poziomem bezrobocia. Dla porównania unijna średnia wyniosła 6 proc., a w strefie euro – 6,5 proc. – wskazano dalej.

Drugie miejsce zajęła Słowenia z bezrobociem na poziomie 3,1 proc., a trzecie Niemcy oraz Malta z wynikiem 3,2 proc. – podano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Forsal //  Forsal.pl / Patryk Koch    
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.