Advertisement

BP_2024

Błędy popełniane przez pracujących zdalnie

Błędy popełniane przez pracujących zdalnie

Praca zdalna, mimo licznych korzyści, może przysporzyć nam także wiele trudności, szczególnie jeśli nie przygotujemy się do niej odpowiednio. Ekspert, który pracuje zdalnie od ponad 10 lat, opublikował w serwisie CNBC listę najważniejszych błędów, które sprawiają, że praca z domu nie jest efektywna.  

Tom Popomaronis, ekspert w dziedzinie e-commerce, pracuje z domu od ponad dekady. Jego "przygoda" z pracą zdalną, jak sam to określa, rozpoczęła się wraz z założeniem pierwszego startupu w 2010 r. Od tamtej pory Popomaronis zdążył na własnej skórze przekonać się, jakie błędy mogą wpłynąć na efektywność pracy zdalnej, naszą produktywność, życie prywatne i ogólną satysfakcję z tego, co się robi. W artykule opublikowanym w serwisie CNBC Make It podzielił się swoimi spostrzeżeniami – czytamy w artykule.

1. Praca w piżamie

Według badań przeprowadzonych na Northwestern University, pracownicy – niezależnie od pełnionej profesji – wykazują większą produktywność, gdy noszą ubrania, które kojarzą im się z "pójściem do pracy". Wykonywanie zadań w piżamie czy dresie nie wprowadzi twojego umysłu w "tryb pracy", a może spowodować niepotrzebny stres w momencie, gdy na horyzoncie niespodziewanie pojawi się konieczność przeprowadzenia rozmowy wideo – mówił ekspert.

2. Praca w łóżku lub z kanapy

Posiadanie wyznaczonego miejsca w domu, z wygodnym krzesłem biurowym i wystarczająco dużym biurkiem, jest bardzo istotnym elementem pracy zdalnej. Ekspert wskazuje, że warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie i przenieść swoje miejsce pracy bliżej okna, z którego dociera światło słoneczne. Może to "poprawić nastrój, poziom energii i koncentrację" - napisano.

3. Brak komunikacji ze współpracownikami

Popomaronis podkreśla, że w pracy zdalnej bardzo ważna jest regularna komunikacja ze swoim menedżerem i teamem. – Upewnienie się, że każdy bierze udział w rozmowach, […] daje mi, jako osobie zarządzającej zespołem zdalnie przez wiele lat, spokój ducha – czytamy.

4. Zaniedbywanie swojego zdrowia

Praca zdalna, z racji długiego przesiadywania w jednej pozycji, może wiązać się z różnymi dolegliwościami, m.in. bólami pleców i drętwieniem nóg. Ekspert zaleca, aby w ciągu dnia znaleźć czas na odpoczynek oraz ruch, np. poprzez regularne przerwy i wyjścia na spacer – zasugerowano dalej.

5. Brak planowania i niewyznaczanie granic

Osoby pracujące zdalnie mogą doświadczać trudności z utrzymaniem skupienia i koncentracji. Popomaronis podpowiada, aby dokładnie planować każdy dzień pracy. Można również rozważyć aktywowanie trybów skupienia na swoich urządzeniach, co umożliwi wykonywanie zadań bez zbędnych rozproszeń – wskazano .

6. Lekceważenie możliwości pracy zdalnej

Ekspert nazywa możliwość pracy zdalnej "wielkim przywilejem" i zwraca uwagę na fakt, że wiele osób nie może sobie na nią pozwolić ze względu na obowiązek fizycznej obecności w miejscu zatrudnienia. Popomaronis przyznaje, że choć do pracy z domu przyzwyczaił się dopiero po pewnym czasie, taka możliwość wpłynęła na rozwój jego umiejętności komunikacyjnych, komputerowych oraz inteligencji emocjonalnej – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Wysokie Obcasy
Źródło:  CNBC 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.