Advertisement

BP_2024

Budowa gminnych mieszkań w praktyce

Budowa gminnych mieszkań w praktyce

Na zdjęciu: Nowy kompleks budynków z mieszkaniami komunalnymi w Strzegomiu w trakcie realizacji

W Polsce nadal jest zbyt mało inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez gminy. Tym bardziej cieszy każda z sukcesem zakończona tego typu realizacja, jak ta w Strzegomiu (woj. dolnośląskie), gdzie dobiega końca budowa osiedla z 80 mieszkaniami. Był to jeden z priorytetów obecnej kadencji strzegomskiego samorządu.

– Inwestycja została zrealizowana niezwykle sprawnie, mimo że miała miejsce w samym szczycie lockdownu oraz szalejącej inflacji. Umowę z wykonawcą robót podpisano w czerwcu 2021 r., a pierwsi lokatorzy wprowadzą się już za kilka tygodni – mówi Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia. 1- i 2-pokojowe mieszkania zostaną zasiedlone przez najbardziej potrzebujących mieszkańców, których nie stać na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 12,1 mln zł z rządowego programu wsparcia budownictwa ze środków Funduszu Dopłat. Strzegom ze swojego budżetu wyasygnował ponad 2,5 mln zł. Przebudowano również ul. Konopnicką, przy której znajduje się osiedle, wraz z instalacją nowych sieci: wod.-kan., energetyczną i oświetleniową.

Nowy kompleks budynków z mieszkaniami komunalnymi w Strzegomiu w trakcie realizacji

Równie imponujące tempo prac miało miejsce przy kompleksowej przebudowie Publicznego Przedszkola nr 3, mieszczącego się w zabytkowym obiekcie. Prace rozpoczęły się wiosną ub. roku, a już niebawem budynek zostanie oddany do użytku. 3 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, wraz z ponad 2,6 mln zł z budżetu gminy, pozwoliły na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji grzewczej i elektrycznej i wszelkie wykończenia. Zamontowano system fotowoltaiczny, monitoring, oraz iluminację elewacji zabytku.

Wśród szeregu zadań zrealizowanych w ostatnich latach przez strzegomski samorząd warto wspomnieć też m.in. o rewitalizacji Starego Miasta, parku miejskiego, dzielnicy Graby, czy terenów zielonych, tzw. „Fortu Gaj” (więcej o tym pisaliśmy tutaj>>>).


Rewitalizacja terenów zielonych, tzw. „Fortu Gaj” w Strzegomiu


Jacek Majewski

Strzegom to 12-krotny zdobywca Złotego Godła QI. Jest Laureatem Perły, Złotej Perły, Diamentu i Brylantu QI.
W tym roku odebrał swoją 13 nominację do tego godła,
a także jako pierwsza gmina w Polsce do tytułu Lider Społecznej Odpowiedzialności 2023
w kat. Solidny Samorząd.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.