Czy deweloperzy walczą o większą podaż?

Deweloper.jpg

Od pewnego czasu, pojawiają się informacje dotyczące spadającej podaży nowych mieszkań (zwłaszcza w Warszawie). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili czy firmy deweloperskie w odpowiedzi próbują powiększyć swoją ofertę.

Ograniczenie podaży jest wypróbowanym sposobem polskich deweloperów na utrzymanie poziomu cen ofertowych. W obecnych warunkach, niski poziom podaży może być jednak szkodliwy, ponieważ dodatkowo winduje ceny stymulowane przez inflację i wzrost kosztów budowy. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że w ujęciu długoterminowym spadek dostępności mieszkań (w relacji do wynagrodzeń) może im zaszkodzić. Warto zatem sprawdzić, czy firmy deweloperskie próbują przeciwdziałać ograniczeniu podaży dostępnych mieszkań. Chodzi przede wszystkim o Warszawę, gdzie w ujęciu rocznym liczba dostępnych „M” od dewelopera spadła najmocniej.  

Informacje z największej w Polsce bazy ofert nowych mieszkań i domów potwierdzają, że na terenie Warszawy podaż rynku pierwotnego znacząco się zmniejszyła. Mowa o ujemnej zmianie wynoszącej aż 35% od końca lipca 2020 r. do końca czerwca 2021 r. (zobacz pierwszy poniższy wykres). Na uwagę zasługuje fakt, że największy spadek wielkości stołecznej oferty był związany z rynkowym boomem na początku bieżącego roku. Później warszawska podaż zaczęła się stabilizować. Nieco inna sytuacja dotyczy Wrocławia, gdzie miniony kwartał przyniósł spadek liczby dostępnych nieruchomości deweloperskich o mniej więcej jedną czwartą. Negatywną zmianę podażową odnotowano również na terenie Łodzi (-9% w II kw. 2021 r.). Kraków był natomiast wyjątkiem ze względu na powolny, ale systematyczny wzrost rozmiaru oferty rynkowej (+4% od końca marca do końca czerwca 2021 r.). W przypadku Poznania i Gdańska, była z kolei widoczna podażowa stabilizacja.

 



Drugi z przygotowanych wykresów, pokazujący zmianę liczby ofert trafiających na rynek, tłumaczy między innymi, dlaczego w Warszawie udało się inwestorom ustabilizować sytuację podażową. Uwagę zwraca delikatny wzrostowy trend dotyczący liczby nowych propozycji stołecznych deweloperów w 2021 r. Czerwcowe zmiany z innych miast też są dodatnie (po słabym maju br.), ale na razie nie można stwierdzić, czy jest to zapowiedź dłuższego trendu.   

 



Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.