Kolejny przelew środków na KPO

 Kolejny przelew środków na KPO

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych – podał serwis TVN24.pl

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w poniedziałek przekazała informację o wypłacie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy – czytamy w informacji.

"27 mld zł - Do Polski wpłynął właśnie największy przelew z UE w historii naszego członkostwa. Bycie w Unii się opłaca, ale Unia to nie tylko pieniądze o czym zapomnieli nasi poprzednicy. Łączą nas wartości: demokracja, równe szanse, rządy prawa, wolności obywatelskie" - napisała Pełczyńska-Nałęcz w serwisie X.

Z tej kwoty 2,69 mld euro to granty, a 3,63 mld euro - pożyczki.
W tym roku Polska zamierza złożyć jeszcze dwa wnioski o płatności. W sumie Polska chce dostać w 2024 roku 23 mld euro – wskazano w treści.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 59,8 miliarda euro (34,5 miliarda euro w formie pożyczek i 25,3 miliarda euro w dotacjach) i obejmuje 55 reform i 56 inwestycji. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.) – napisano dalej.

KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19.  

Premier Donald Tusk poinformował 15 grudnia 2023 roku, że Polska złożyła pierwszy wniosek wypłatę pieniędzy z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. W lutym Komisja wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku na 6,3 mld euro. KE uznała, że Polska spełniła tzw. kamienie milowe, m.in. dotyczące niezależności systemu sądowniczego.  

Prawu i Sprawiedliwości nie udało się odblokować miliardów euro mimo wielu zapowiedzi ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego o złożeniu wniosku o pieniądze z KPO – przypomniano w informacji.

Polska pod koniec 2023 roku otrzymała równowartość ponad 20 mld zł zaliczki z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

Foto: Portal Samorządowy //  PAP/Radek Pietruszka
Źródło: TVN24.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.