Zakończony został pierwszy etap XIX edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Z 84 uczestników jury wybrało czterdziestu. Wśród nich znalazło się czterech Polaków - podał serwis MSN.com/pl
W pierwszym etapie tegorocznego konkursu chopinowskiego wzięło udział 84 pianistów z 20 krajów. Najliczniej reprezentowane w konkursie były Chiny — 28 pianistów, Polska i Japonia miały po 13 reprezentantów – czytamy w informacji.
Uczestnicy w pierwszym etapie występowali w kolejności alfabetycznej według pierwszej litery nazwiska. O tym, od której litery rozpoczyna się pierwszy etap, decyduje losowanie. W tym roku zaczęliśmy od litery "T", a jako pierwszy wystąpił Ziye Tao - napisano.
W czasie przesłuchań pierwszego etapu jury składające się z 17 ekspertów przyznało indywidualne noty od 1 do 25 każdemu artyście. Punkty zostały zliczone i na podstawie tych wyników jury wyłoniło 40 artystów, którzy przeszli do kolejnego etapu konkursu. Co ważne, punkty te będę doliczane pianistom w rozstrzygnięciach kolejnych etapów - zaznaczono.
84 pianistów z 20 krajów walczy o główną nagrodę w wysokości 60 tys. euro. Dla artystów to jednak coś znacznie więcej niż rywalizacja o pieniądze - to walka o prestiż, sławę i przepustkę do światowej kariery. 7 października przy fortepianie zasiadła uczestniczka z Polski - Zuzanna Sejbuk.
Urodzona 20 sierpnia 2005 roku, obecnie studiuje pod kierunkiem Joanny Ławrynowicz-Just na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką wielu stypendiów państwowych oraz stypendium Morningside Music Bridge w Bostonie. Ma na swoim koncie nie tylko liczne nagrody w konkursach krajowych, ale również międzynarodowych. Jej występ, który zaplanowano na godz. 18, wzbudził mnóstwo emocji. Sporym zaskoczeniem okazał się wybór repertuaru. "Ma bardzo wyraziste pomysły interpretacyjne, choć momentami technika zdaje się ją zawodzić. To oczywiście może być kwestia nerwów i trudnego repertuaru", "Dobór utworów w recitalu - bardzo wymagający", "W końcu coś innego, ale trzeba przyznać, że nie są to łatwe utwory" - czytamy.
Choć nie wszyscy docenili jej wybór, pod transmisją pojawiło się sporo pochwał. "Ma dopiero 20 lat! Świetnie zagrała", "Widać w tym dużo pasji", "Może nie przejdzie do finału, ale widać, że dała z siebie wszystko. Świetnie jej poszło, po prostu są lepsi", "Pięknie gra i pięknie wygląda. Chciałbym zobaczyć ją w finale" - pisali internauci.
Zmagania pianistek i pianistów podczas wszystkich etapów konkursowych eliminacji będą jednak transmitowane za darmo zarówno w telewizji, jak i internecie.
Konkurs chopinowski 2025 będzie transmitowany online m.in. na oficjalnym kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, oficjalnej stronie internetowej konkursu chopinowskiego oraz w mediach społecznościowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Konkurs Chopinowski 2025 będzie można oglądać zarówno na antenie TVP Kultura, jak i na kanale TVP VOD. Transmisje planuje też radiowa Dwójka oraz internetowe Polskie Radio Chopin – wskazano dalej.
Transmisje na żywo z sali koncertowej, specjalna strona o konkursie dostępna w aplikacji i muzyczny challenge z nagrodami — to tylko niektóre z aktywności, które pojawią się na platformie TikTok w związku z partnerstwem z konkursem.
— My rzeczywiście zapewniamy najwyższą jakość, reszta zależy od odbiorcy. Często bywa tak, że ktoś zaczyna z ciekawości na małych słuchawkach, a potem przełącza się na lepsze słuchawki albo głośniki, żeby w pełni doświadczyć muzyki. To też spełnia funkcję edukacji artystycznej — mówił Onetowi Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy konkursu chopinowskiego.
Z kolei Orlen, mecenas konkursu, zaprasza do Stref Melomana. Powstaną w siedmiu miastach w Polsce: Warszawie, Płocku, Gdańsku, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu i Białymstoku. W stolicy strefa będzie dostępna od 18 do 21 października, a w pozostałych miastach od 18 do 20 października. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny - podkreślono.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Jest też jednym z niewielu konkursów monograficznych — wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych — wygranie lub otrzymanie jednej z nagród w konkursie chopinowskim otwiera drogę do światowej kariery.
Inicjatorem konkursu był pianista, pedagog i kompozytor prof. Jerzy Żurawlew. Pierwszy konkurs chopinowski odbył się w dniach 23-30 stycznia 1927 r. w udostępnionej na ten cel sali filharmonii w Warszawie. Zgodnie z przyjętymi założeniami konkurs przeprowadzany miał być co pięć lat.
W 2021 r., w pandemicznej edycji, konkurs wygrał Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Drugie miejsce w konkursie chopinowskim zajęli ex aequo Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię, oraz Kyohei Sorita z Japonii - przypomniano.
— Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to, co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie — mówił Bruce Liu po zagraniu koncertu finałowego.
Harmonogram przesłuchań i koncertów
Drugi etap zmagań konkursowych to nawet nie półmetek. Występy artystów można śledzić od 9 do 12 października – napisano w informacji.
9-12 października 2025: II etap
Początek sesji porannej: od 10.00, przerwa między 12.00 a 12.30
Początek sesji wieczornej: od 17.00, przerwa między 19.00 a 19.30
14-16 października 2025: III etap
Początek sesji porannej: od 10.00, przerwa między 12.00 a 12.30
Początek sesji wieczornej: od 17.00, przerwa między 19.00 a 19.30
17 października 2025: uroczystości związane z obchodami 176. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina
Godzina rozpoczęcia wykonania "Requiem" Mozarta w Bazylice Świętego Krzyża: 20.30
18-20 października 2025: finał
Godzina rozpoczęcia: codziennie o 18.00
21 października 2025: gala wręczenia nagród i I koncert laureatów
Godzina rozpoczęcia: 19.00
22 października 2025: II koncert laureatów
Godzina rozpoczęcia: 19.00
23 października 2025: III koncert laureatów
Godzina rozpoczęcia: 19.00
Jak podali organizatorzy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, wskazane godziny przerw w trakcie przesłuchań są orientacyjne i mogą różnić się w zależności od programów uczestników występujących danego dnia – zaznaczono w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Pixabay.com
Źródło: MSN.com/pl