Musimy odrobić „pracę domową” z cyberbezpieczeństwa

 Musimy odrobić „pracę domową” z cyberbezpieczeństwa

Nastał najwyższy czas na to, aby zacząć wreszcie wdrażać w skali całego kraju holistyczne podejście do prowadzonych procesów technologicznych w zakresie bezpieczeństwa ciągłości działania. Dotyczy to nie tylko sektorów strategicznych państwa, ale każdego biznesu z wielu sektorów gospodarki.

Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do przemysłu procesowego, którego działania nie można zatrzymać, a jeśli już, to w taki sposób, aby nie wpłynęło to na przerwanie ciągłości funkcjonowania

całego systemu, np. bloku energetycznego. Dotyczy to nie tylko produkcji i przesyłu energii elektrycznej, ale też wody, surowców chemicznych, infrastruktury cyfrowej, ochrony zdrowia i wielu innych sektorów strategicznych dla gospodarki kraju, w tym bezpieczeństwa narodowego. – To procesy ciągłe, o które należy odpowiednio dbać, monitorować i serwisować, tak, aby np. ciepło w domu było wtedy, kiedy chce tego użytkownik, a nie producent czy dystrybutor – mówi Andrzej Cieślak, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa przemysłowego z blisko 30-letnim doświadczeniem zawodowym, Prezes Zarządu firmy Dynacon Sp. z o.o., która zajmuje się zapewnieniem bezpieczeństwa ciągłości działania procesów technologicznych i cyberbezpieczeństwem infrastruktur przemysłowych.

Ujęcie holistyczne w tym zakresie zakłada jednoczesne monitorowanie całego systemu przemysłowego, a nie skupianie się wyłącznie na pojedynczych punktach krytycznych. Zupełnie jak w idealnym modelu diagnostyki w medycynie, gdzie nieliczni specjaliści posiadają umiejętność przeprowadzenia wielonarządowej oceny. – My zajmujemy się takimi badaniami różnicowymi, pracując w przemyśle na „żywym organizmie”. Jesteśmy jednym z elementów rozwiązań technologicznych stosowanych na całym świecie, podmiotem, który może wnieść coś cennego w zakresie cyberbezpieczeństwa. To jest faktyczna polska myśl technologiczna. Posiadamy wiedzę i umiejętności, obejmujące jednocześnie dziedziny z zakresu zarówno procesów przemysłowych, jak i IT – zaznacza Andrzej Cieślak, i dodaje: – Wykorzystujemy interdyscyplinarne podejście całego naszego zespołu. Jako lider tego rynku w Polsce tworzymy nową jakość zarządzania w wielu obszarach gospodarki. Jako kraj musimy szybko odrobić „pracę domową”, podnieść swoje kompetencje, wiedzę i wykonać olbrzymią inwentaryzację aż do poziomu sygnałów sterujących, które będąc częścią całego złożonego systemu, są na równi odpowiedzialne za to, że mamy np. prąd w gniazdku, czystą wodę w kranie, działające systemy medyczne, czy zapewnione bezpieczeństwo w ruchu lotniczym.

Jacek Majewski

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.