Nauczyciele dostaną podwyżki

 Nauczyciele dostaną podwyżki

Rozporządzenie podwyższające wynagrodzenia nauczycieli zostało w czwartek podpisane przez ministra edukacji i nauki. Obowiązuje ono od 1 stycznia 2023. Tym samym pedagodzy otrzymają wyrównania – podał serwis Gazetaprawna.pl

Nowe rozporządzenie ustala poziom minimalnych wynagrodzeń dla nauczycieli. Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna" według postanowień resortu edukacji nauczyciel początkujący będzie zarabiać 3690 zł brutto, mianowany 3890 zł brutto, a dyplomowany 4550 zł brutto.
Dotychczas nauczyciel początkujący zarabiał 3424 zł brutto, mianowany 3597 zł brutto, natomiast dyplomowany 4224 zł brutto. Tym samym pensje wzrosną kolejno o 266 zł brutto, 293 zł brutto i 326 zł brutto – wskazał serwis.

Z rozporządzenia wynika też, że nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. W związku z tym nauczyciele otrzymają wyrównania – czytamy w informacji.

Również w czwartek, na antenie Radia ZET, minister Czarnek poinformował, że resort jest po konsultacjach z nauczycielskimi związkami zawodowymi na temat przywrócenia emerytury nauczycielskiej po 20 latach pracy przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle.
- Jestem przekonany, że jeszcze w tym półroczu będzie wypracowany projekt ustawy - powiedział.

W ocenie szefa resortu przywrócenie tego uprawnienia jest konieczne w związku z niżem demograficznym, który w kolejnych latach będzie odczuwalny w szkołach. Dodał, że w polskim systemie szkolnictwa będzie nawet do 500 tys. dzieci mniej.
- To będzie miało wpływ na zatrudnienie nauczycieli, a zatem przywrócenie emerytury nauczycielskiej na pewno uzdrowi sytuację i żadnego zagrożenia nie będzie – zapewnił. (jmk)

Foto: Akademia Wiedzy
Źródło: GazetaPrawna.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.