„Permanentna bieda” polskiej nauki

„Permanentna  bieda” polskiej nauki

Części instytutów Polskiej Akademii Nauk ciągle brakuje środków nawet na pokrycie pracownikom pensji minimalnej. Według naszych szacunków, potrzeba na ten cel 63 mln zł - powiedział prezes PAN prof. Marek Konarzewski.

Z kolei na pokrycie kosztów bieżącej działalności brakuje 180 mln zł – dodał w rozmowie z serwisem Money.pl

- Instytuty żyją w permanentnej biedzie, to stan zastany - powiedział prezes PAN prof. Marek Konarzewski. Polska Akademia Nauk to instytucja naukowo-badawcza działająca od 1951 r. Ma charakter korporacji uczonych oraz sieci instytutów. Finansowana jest głównie z budżetu państwa - wyjasnino.

Na razie to, co uzyskujemy, to jest tylko kroplówka, choć otrzymałem przyrzeczenie, że dotrą kolejne środki - podkreślił.

Wyjaśnia też, skąd bierze się zapaść Polskiej Akademii Nauk. - Jest to ogólny wzrost kosztów funkcjonowania ze względu na inflację, ale na to nałożyły się dodatkowe obciążenia związane ze wzrostem wynagrodzeń minimalnych, które nie były zapisane w poprzednich planach budżetowych - stwierdził prof. Konarzewski.

Prezes Polskiej Akademii Nauk wylicza, jakiej kwoty brakuje w budżecie tej instytucji na podwyżki wynagrodzeń do pensji minimalnej.

- Jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń minimalnych, to oszacowaliśmy potrzeby na 63 mln zł. Ta kwota umożliwiłaby zapewnienie pensji minimalnej pracownikom, ale nic ponad to - powiedział.

Z kolei na pokrycie podwyżek cen prądu i pozostałych mediów PAN potrzebuje ponad 180 mln zł.

Jego zdaniem "w skali budżetu państwa to nie są zawrotne kwoty" i dlatego dziwi się, że problemy PAN nie zostały dotychczas rozwiązane przez rząd.
Nie oczekujemy tutaj funduszy, które byłyby nieosiągalne. Dzielenie pieniędzy to zawsze krótka kołdra, ale przesuniecie jej trochę w stronę PAN nie zawaliłoby budżetu nauki w Polsce – powiedział w posumowaniu prof. Konarzewski. (jmk)


Foto: Money.pl
Źródło: Money.pl

 

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.