Projekt zmian w Ordynacji podatkowej nie będzie procedowany

 Projekt zmian w Ordynacji podatkowej nie będzie procedowany

Taki projekt nie będzie procedowany - ogłosiło we wtorek Ministerstwo Finansów. Chodzi o projekt zmian w Ordynacji podatkowej, który przewidywał zmiany w zakresie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Były one oceniane jako niekorzystne dla podatników – czytamy w informacji serwisu TVN24.pl

W drugiej połowie czerwca br. do konsultacji trafił wstępny projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - czytamy.

Niektóre zapisy wzbudziły duże wątpliwości. Jak wskazał sam resort, proponowane rozwiązania przewidują bowiem m.in. wprowadzenie nowych przesłanek zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - w sytuacji gdy urząd celno-skarbowy podejmie kontrolę celno-skarbową - napisano.

Obecnie dzieje się tak dopiero w przypadku wszczęcia postępowania karno-skarbowego. "Obecnie bieg terminu przedawnienia zawiesza dopiero wniesienie skargi do sądu administracyjnego, o ile wcześniej organ nie podejmie specjalnych działań (zabezpieczenie zobowiązania, międzynarodowa wymiana informacji czy wszczęcie postępowania karnego skarbowego). Organy muszą zatem przeprowadzić kontrolę, a następnie wydać decyzję określającą zobowiązanie podatkowe – i to w obydwu instancjach – przed upływem terminu przedawnienia" - wyjaśnili Piotr Kołodziejczyk, adwokat i doradca podatkowy, Starszy Menedżer w Zespole postępowań podatkowych i sądowych EY oraz Katarzyna Ziomek, Starszy Konsultant w Zespole postępowań podatkowych i sądowych EY.

Przemysław Hinc, doradca podatkowy, zwracał uwagę - w odniesieniu do propozycji resortu finansów - że "bardzo niebezpieczne jest to, że może się to (wszczęcie kontroli - red.) wydarzyć tuż przed samym końcem okresu przedawnienia, czyli w ostatnim, piątym roku, a nawet 31 grudnia tego piątego roku". - To jest na pewno mechanizm, który działa przeciwko podatnikom - wskazywał Hinc.

Jeszcze w poniedziałek Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes napisało, że "projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw jest przedmiotem prekonsultacji, zatem jest to wstępna propozycja zmian w ordynacji podatkowej”. Resort dodawał, że celem prekonsultacji jest pozyskanie uwag i opinii dotyczących projektowanych zmian – wyjaśniono w treści.

"Kwestia zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostanie poddana ponownej kompleksowej analizie, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań" - wyjaśniało MF. "Podkreślamy, że celem projektu nie jest wydłużenie czasu trwania kontroli celno-skarbowych. Ministerstwo Finansów monitoruje czas trwania kontroli celno-skarbowych, aby kontrole te były wykonywane w możliwie jak najkrótszym czasie" - podkreślano.

Tymczasem we wtorek Ministerstwo Finansów poinformowało o tym, że projekt nie będzie procedowany. "Do wykazu prac legislacyjnych rządu nie zostały wpisane zmiany w #OrdynacjaPodatkowa. Taki projekt nie będzie procedowany" - czytamy we wpisie MF.
Tę informację potwierdził też Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz przewodniczący Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu. "Cała histeria związana z projektem, który nawet nie był rozpatrywany na Zespole Programowania Prac Rządu jest po prostu niedorzeczna" - ocenił minister. (jmk)

Foto: PIT24.pl
Źródło: TVN24.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.