Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował posłów, że nie należy oczekiwać powrotu do naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w taki sposób, jak miało to miejsce przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Zmiany w składce to jedna z kluczowych obietnic wyborczych – przypomniał w informacji serwis Businessinsider.com.pl
Koalicja Obywatelska wpisała do swojego programu powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i skończenia z tym, że trzeba ją płacić od sprzedaży środków trwałych np. nieruchomości czy pojazdów - wyjaśniono.
— Obecnie są prowadzone analizy dotyczące sposobu zmian w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Są oczywiście prowadzone we współpracy z Ministerstwem Finansów.
Rozważane są różne możliwości, w tym zmiana naliczania składki poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania. Również są prace obejmujące wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów ze sprzedaży środków trwałych — powiedział na posiedzeniu sejmowej podkomisji wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
— MZ analizuje wpływ tych zmian na budżet NFZ — dodał.
Wiceminister zdrowia poinformował, że powrót do systemu jaki obowiązywał przed Polskim Ładem, to ubytek w budżecie NFZ 9,5 mld zł w tym roku i 10 mld zł w przyszłym roku.
Podkreślił, że resort zdrowia pracuje szczególnie mocno nad dwoma rozwiązaniami dotyczącymi składki zdrowotnej.
— To są niekoniecznie już wybrane przez nas warianty, ale najdalej posunięte w pracach — zaznaczył Wojciech Konieczny.
Pierwszy wariant to uproszczenie sposobu ustalania wysokości składki, polegające na wprowadzeniu zryczałtowanej składki miesięcznej i zmiana rozliczenia rocznego tak, aby podstawa rocznego wymiaru składki była tożsama z wybranymi parametrami podatkowymi wskazywanymi przez przedsiębiorców w zeznaniu podatkowym.
— To jest takie ryczałtowe opłacanie co miesiąc i ewentualne wyrównanie po roku, jeśli zajdzie taka konieczność — poinformował wiceminister zdrowia.
Drugie z zaprezentowanych rozwiązań nazwał modelem mieszanym określenia podstawy wymiaru składko zdrowotnej — przychodowo-dochodowym.
— Przedsiębiorca decydowałby czy chce opłacać składkę w formie zryczałtowanej włożoną w progresywne przedziały, gdzie o podleganiu pod danych przedział decydowałby uzyskiwany przychód podatkowy. Druga opcja to byłoby oparcie o tzw. czysty dochód podatkowy — poinformował wiceminister.
Zaletą drugiego wariantu jest jego zdaniem elastyczność, w której przedsiębiorca wybiera optymalne rozwiązanie. Zdaniem Wojciecha Koniecznego opłacanie składki w oparciu o dochód podatkowy, mogłoby zainteresować przedsiębiorców prowadzących działalność generującą wysokie koszty uzyskania przychodu.
— Nam przyświeca cel, aby finansowanie publicznej ochrony zdrowia miało rosnącą tendencję. Te rozwiązania nie mogą doprowadzić do uszczuplenia budżetu NFZ czy nawet zaprzestania jego wzrostu — podkreślił w podsumowaniu wiceminister zdrowia. (jmk)
Foto: KB.pl // milushka/Remigiusz
Źródło: Businessinsider.com.pl