Advertisement

BP_2024

Sąd Najwyższy miał inne zdanie niż Trybunał Konstytucyjny

 Sąd Najwyższy miał inne zdanie niż Trybunał Konstytucyjny

Ułaskawienie dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nie kończy sprawy - wynika z wtorkowego orzeczenia Sądu Najwyższego, który uchylił decyzję o umorzeniu sprawy i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia w sądzie okręgowym – poinformował serwis Rp.pl

Sąd Najwyższy na wtorek 6 czerwca wyznaczył rozprawę dotyczącą kasacji w sprawie prawa łaski dla Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwójki innych przedstawicieli CBA . Uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. SN podtrzymał uchwałę 7 sędziów z 31 maja 2017 r. – czytamy w informacji.

W piątek, 02-06-2023r., w tej sprawie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że SN nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania kompetencji prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie prawa łaski – napisano w tresci.
- Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca br. ws. sporu kompetencyjnego nie wywołało żadnych skutków prawnych - stwierdził w uzasadnieniu sędzia SN, Piotr Mirek.

We wtorek przed SN prokurator wnosił o pozostawienie kasacji bez rozpoznania. Pełnomocnik o uwzględnienie kasacji i uchylenie wyroku SO – wskazano dalej.

We wtorek 6 czerwca Sąd Najwyższy odbyła sie rozprawę dotyczącą prawa łaski w sprawie ministra Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W piątek 02-06-2023 r. w tej sprawie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że SN "nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania kompetencji prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie prawa łaski" - napisano.

Prawo łaski jest wyłączną i nie podlegającą kontroli kompetencją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wywołującą ostateczne skutki prawne - orzekł w piątek 02-06-2023 r. Trybunał Konstytucyjny w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym w zakresie prawa łaski – czytamy w treści.

Kolejny raz w ostatnich latach Sąd Najwyższy (...) wydał orzeczenie, w którym ignoruje podział władzy, kompetencji i prerogatyw wskazanych Konstytucją, a także powszechnie obowiązujące wyroki Trybunału Konstytucyjnego - tak wtorkowy werdykt w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika skomentował wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. (jmk)

Foto: TVN24 // PAP, TVN /
Źródło: Rp.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.