Ustawa o jawności płac przyjęta przez Sejm

Ustawa o jawności płac przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął zmiany w Kodeksie pracy, które mają doprowadzić do większej przejrzystości na rynku pracy. Chodzi przede wszystkim o pełną jawność płac na etapie rekrutacji. Za nowymi przepisami zagłosowało 228 posłów – podał serwis Businessinsider.com.pl.

Chodzi o poselski projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy. Jego pierwotna wersja przewidywała jawność płac zarówno na etapie rekrutacji, jak i zatrudnienia. Prawo do informowania pracowników i ich przedstawicieli na temat wynagrodzeń budzą jednak kontrowersje, i sprzeciw organizacji pracodawców. Pisano o tym problemie wielokrotnie w mediach – wskazano.

Chodzi o poselski projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy. Jego pierwotna wersja przewidywała jawność płac zarówno na etapie rekrutacji, jak i zatrudnienia. Prawo do informowania pracowników i ich przedstawicieli na temat wynagrodzeń – wyjaśniono w informacji.

W trakcie prac nad projektem posłowie zdecydowali więc ograniczyć przepisy do jawności wynagrodzeń w trakcie rekrutacji. Takie podejście spotkało się z pozytywną opinią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a w efekcie sejmowa Komisja nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach poparła w czwartek propozycję (druk nr 1153) – napisano dalej.

Zgodnie z projektem pracodawca powinien z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować kandydata o wynagrodzeniu na stanowisku, o które się ubiega, z uwzględnieniem jego wszystkich składników. Może podać jego początkową wysokość lub przedział, oparty na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci - napisano.
 
Informacje te mogą zostać przekazane w postaci papierowej lub elektronicznej, w ogłoszeniu o naborze, przed rozmową kwalifikacyjną lub w innym przypadku przed nawiązaniem stosunku pracy – zaznaczono dalej.

Jednocześnie pracodawca nie może zadawać osobom starającym się o zatrudnienie pytania o ich wynagrodzenie w obecnym stosunku pracy ani w poprzednich stosunkach pracy. Nowe przepisy mają obowiązywać pół roku po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a więc bliżej końca roku - wskazano.

Małgorzata Kurzynoga, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, radca prawny i partnerka w Kancelarii BKB Baran Książek Bigaj, zauważała niedawno w Business Insider Polska, że projekt daje różne możliwości przekazywania informacji, w tym dopuszcza, podobnie jak dyrektywa, poinformowanie tuż przed rozmową kwalifikacyjną – czytamy w podsumowaniu.    (jmk)

Foto: Pixabay.com
Źródło: Businessinsider.com.pl
 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.