Ile Polacy w tym roku wydali na wakacje? Wyniki badania

Ile Polacy w tym roku wydali na wakacje? Wyniki badania

W tym roku na wakacje najczęściej wyjeżdżaliśmy z własnych oszczędności. Niewielu pożyczyło pieniądze od rodziny, a jeszcze mniej wzięło kredyt. Ile zatem wydaliśmy pieniędzy na letni wypoczynek, jak długi był urlop, jaką miał formę i z kim go spędziliśmy?

Tegoroczne wakacje finansowane były głównie z oszczędności (45%) lub bieżących zarobków (29%). Niektóre osoby pożyczyły pieniądze od rodziny (14%) lub brały kredyt (12%).

Jak wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, w tym roku na urlop wydawaliśmy od 1 tys. (31% badanych) do 2 tys. zł. na osobę (43%). 16% respondentów wskazało, że przeznaczało do 3 tys. zł.

Wiele osób wyjeżdżało na urlop do 7 dni (28%) oraz powyżej 14 dni (16%). Urlop najczęściej spędzaliśmy z partnerem lub partnerką (38%), z przyjaciółmi i znajomymi (29%), z rodziną (21%). Na samodzielny wyjazd decydowało się jedynie 12% osób.

W tym roku Polacy najczęściej wybierali wakacje za granicą, jak potwierdza 38% ankietowanych. Na urlop w kraju zdecydowało się 29% respondentów. Częstą formą odpoczynku był również city break, czyli weekendowe wypady do innych miast (21%). Najwięcej osób wybierało urlop za granicą w krajach europejskich (28%), zaś w Polsce nad morzem lub na Mazurach (27%) lub górach (21%).

Ankietowani decydując się na aktywny wypoczynek wybierali najczęściej zwiedzanie (35%) lub uprawianie sportu (32%). Chętnie też próbowali nowych rozrywek (19%). Aby doświadczyć ciekawych wrażeń uprawiali sporty ekstremalne (20%). Z kategorii rozrywek sportowych najczęściej wybierali te motoryzacyjne takie jak offroad, gokarty (42%), wodne jak na przykład kitesurfing, kajaki, jachty lub sporty ekstremalne (17%). Wśród tych ostatnich dominowały sporty ekstremalne takie jak strzelanie (44%), przejażdżki samochodami wyścigowymi (29%) czy flyboard (15%).


Źródło: Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków - lato 2023” zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń

Foto: Finanse osobiste //  Adobe Stock

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.