Kupowanie w czasach pandemii

Kupowanie_w_pandemii.jpg

Od początku pandemii najchętniej wydajemy większe kwoty na remont lub wymianę wyposażenia do mieszkania czy domu. Zdecydowana większość Polaków odłożyła w czasie większe wydatki – ze względu na brak pieniędzy oraz strach przed tym co przyniesie przyszłość.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy na remonty najczęściej decydowali się mieszkańcy wsi (32 proc.) oraz średnich miast (22 proc.), a zakup nowych mebli, sprzętu AGD Polacy ze średnich i małych miast. Najmniej chętni do inwestowania w odświeżenie mieszkania/domu czy zmianę aranżacji byli mieszkańcy największych miast (odpowiednio 16 proc. i 12 proc) - wynika z badań przeprowadznych przez Wonga.

 

 

11 proc. badanych przyznało, że w trakcie pandemii kupili samochód. I znów najwięcej nowych samochodów pojawiło się na polskich wsiach oraz średnich miastach, a dwa razy mniej w małych i największych miastach. Dysproporcja jest znacząca.

Na kupno mieszkania lub budowę domu zdecydowało się 5 proc. badanych, na zakup działki 3 proc.

Aż 29 proc. ankietowanych przyznała, że nie dokonywała większych zakupów, ponieważ uważa, że teraz lepiej oszczędzać, a 22 proc. powiedziało, że na poważniejsze wydatki nie ma obecnie pieniędzy.

- Grupą, która w trakcie pandemii najchętniej decydowała się na większe wydatki są 25-44 latkowie. Z naszych analiz wynika, że takich osób, w różnym wieku będzie przybywać. Przyzwyczajamy się do trwającej ponad rok pandemii, wiele osób, które wcześniej nie kupowały przez Internet, nauczyły się tego – mówi Aneta Gergont-Gałązka, dyrektor Departamentu Marketingu w Wonga. - Chętnych do większych zakupów z pewnością ciągle jest mniej niż przed pandemią, ale coraz więcej osób mniej oszczędza niż rok temu. Wskazują na to między innymi dane o sprzedaży detalicznej, która w marcu wzrosła rok do roku o 15,2 proc., czyli dużo powyżej rynkowych prognoz, które wskazywały na wzrost na poziomie 9,7 proc. To pierwszy miesiąc od września 2020 r., kiedy wskaźnik ten notuje wzrost.

Ponadto rośnie zainteresowanie kredytami i pożyczkami. Biura Informacji Kredytowej podało, że w marcu 2021 r., w porównaniu do marca 2020 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych: o (+51 proc) więcej kredytów ratalnych, o (+21,9 proc.) limitów na kartach kredytowych, o (+18,9 proc.) kredytów gotówkowych oraz o (+12,8 proc.) kredytów mieszkaniowych. Natomiast firmy pożyczkowe współpracujące z BIK w marcu 2021 r., w porównaniu do marca 2020 r. udzieliły więcej pożyczek zarówno w ujęciu liczbowym (+8,1 proc.), jak i wartościowym (+12,5 proc.).

 

Foto: DlaHandlu.pl
Źródło: wonga.com

Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1094 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.