Miłość w czasach smartfonów

Miłość w czasach smartfonów

Rozwiązania mobilne pozwalają nam jeszcze lepiej pielęgnować relacje z najbliższymi osobami. Co drugi z nas zaznacza, że kontakt z drugą połówką ułatwiają mu nielimitowane rozmowy i SMS-y, a ponad 40 proc. uważa, że największy wpływ na relacje ma rozwój komunikatorów. Jak wyznajemy miłość w czasach… smartfonów?

Okazje się, że aż 72 proc. Polaków wyznaje miłość za pośrednictwem smartfona, co drugi zagląda do telefonu ukochanej osoby bez jej wiedzy, a co czwarty zerwał z kimś przez telefon – wynika z najnowszego, walentynkowego badania Digital Care, dostawcy usług dla urządzeń mobilnych.

Każdy znak w SMS-ie na wagę złota, niestabilne łącze internetowe, brak portali randkowych – te czasy już dawno minęły. W ciągu ostatniej dekady pojawiło się wiele nowych funkcjonalności, które ułatwiają komunikowanie zarówno w Internecie, jak i za pośrednictwem smartfonów. 34 proc. Polaków uważa, że lepszy internet, umożliwiający połączenia wideo wpłynął na ich częstszy kontakt z partnerem. Zatem czy można powiedzieć, że to właśnie digitalizacja sprawiła, że częściej mówimy o swoich uczuciach?

Codzienne rozmowy, czyli gdzie wyznajemy miłość?

Jak wynika z badania Digital Care, aż 64% proc. osób pisze wiadomości do ukochanej osoby codziennie – w tym 33 proc. robi to częściej niż 5 razy dziennie. Z drugiej strony, co piąty badany zadeklarował, że w ogóle nie wymienia wiadomości z partnerem/partnerką w ciągu dnia. Podobnie jest z rozmowami. 1/3 z nas robi to nawet 5 razy w ciągu dnia. Co ciekawe, aż 72 proc. ankietowanych wyznało kiedyś miłość w rozmowie telefonicznej lub wiadomościach, natomiast 27 proc. zdarzyło się w ten sposób zerwać z ukochaną osobą.

W codziennych rozmowach dużym ułatwieniem są popularne i powszechnie używane komunikatory. Na podium najczęściej wybieranych znajdują się Messenger (45 proc.) i WhatsApp (17 proc.), ale wielu zakochanych pozostaje też przy tradycyjnych smsach (19 proc.).

Pierwsza randka dzięki smartfonowi?

Niewątpliwie rozwój technologii wpłynął na możliwości dbania o istniejące już relacje, ale także pozwolił na nawiązywanie nowych. Jedną z przestrzeni do szukania drugich połówek są aplikacje randkowe, które cieszą się coraz większą popularnością – jak wynika z badania korzysta z nich 32 proc. Polaków.

Porady na…zdrady?

Co ciekawe, co 5 ankietowany (21 proc.) przyznaje, że korzysta z aplikacji randkowych, będąc już w związku. Większość spośród tych osób to mężczyźni. Natomiast na pytanie, czy sprawdzamy telefon ukochanej osoby bez jej wiedzy, aż 44 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. To z kolei częściej domena kobiet. Jednocześnie aż 57 proc. ankietowanych zna kod dostępu do telefonu partnera/partnerki – ponad połowa mężczyzn (51 proc.) i aż 63 proc. kobiet.

- Obecnie większość aktywności – już nie tylko zawodowych, ale także prywatnych – przeniosła się na stałe do sieci. Korzystanie z udogodnień, które oferują smartfony, pozwala nie tylko wyznawać miłość, ale także „być w kontakcie” z wszystkimi, o których się troszczymy – podsumowała badanie Anna Kozłowska-Pietraszko z Digital Care.

Źródło: Digital Care

Foto: Telepolis.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.