Advertisement

BP_2024

Podatek od prezentu komunijnego

Podatek od prezentu komunijnego

Sezon pierwszej komunii to dla wielu czas wydatków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jeśli zbyt mocno zaszaleje z prezentami dla dziecka, jego rodzice mogą zapłacić podatek. Sprawdzono jak tego uniknąć - podał serwis Interia.pl

Maj to okres, kiedy w wielu kościołach trwają uroczystości pierwszej komunii świętej. Obok aspektu religijnego, dominuje przy nich wielka celebracja całych rodzin. Przy tym, jak co roku pojawia się temat prezentów komunijnych, które potrafią osiągać spore sumy - napisano.

Najczęstszymi prezentami komunijnymi jest gotówka, ale także laptop, smartfon, rower czy konsola do gier. Możliwości jest mnóstwo i wszystko tak naprawdę zależy od tego, ile obdarowujący chce wydać na taki prezent – wskazano w treści.

Musi jednak uważać, bo Urząd Skarbowy może potraktować taki prezent jako darowiznę. A ta podlega opodatkowaniu – podkreślono w informacji.

Ustalenie progów podatku od darowizn zależy od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Im jest on dalszy, tym mniejsza jest kwota wolna od podatku. Według ustawy o podatku od spadków i darowizn pokrewieństwo dzieli się na trzy grupy, które ma własne progi wolne od opodatkowania:

•    Grupa I (36 120 zł) - małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, ojczyma/macochę, pasierba, zięcia, synową, teściów -

•    Grupa II (27 090 zł) - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych

•    Grupa III (5733 zł) - pozostali nabywcy

Kwota podatku po przekroczeniu progu jest wyliczana na podstawie kwoty, o jaką darowizna przekroczyła podatek dla danej grupy. Można ją znaleźć na stronie podatki.gov.pl – wskazano w treści.

Jak widać, limity raczej nie będą łatwo przekraczalne przy prezentach komunijnych. Portal prawo.pl zauważa też, że nie trzeba sumować darowizn osób z tej samej grupy podatkowej. Niemniej zawsze jest szansa, że jakiś daleki krewny postanowi sprawić jako prezent komunijny coś wartego ponad 5733 złote - napisano.

Wtedy rodzice dziecka, które otrzymało prezent, muszą w ciągu miesiąca złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3. Następnie urząd skarbowy przekaże decyzję z ustaloną kwotą podatku i po jej otrzymaniu należy uiścić opłatę w ciągu dwóch tygodni. Nie dopełnienie tego obowiązku grozi karą zapłaty 20 proc. wartości darowizny – podkreślono w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Goniec.pl // Pixabay/lininha_bs, materiały własne
 
Źródło: Interia.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.