„Rel” Młodzieżowym Słowem Roku 2023

   „Rel” Młodzieżowym Słowem Roku 2023

Decyzją internautów zwycięzcą plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023 zostało słowo "rel". Na plebiscytowym podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo nagrodę jury dla słowa "oddaje" – czytamy w informacji serwisu Onet.pl.

— Zwycięskie słowo "rel" jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu – powiedziała Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Zaznaczyła, że "rel" ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu - czytamy.

— Jest światowe, pochodzi od angielskiego "relatable", "czyli możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń, jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu — jest bardzo popularne wśród młodzieży — wyjaśniła jurorka.

Wskazała, że "rel" nie jest świeżym neologizmem.

— W komunikacji młodych funkcjonuje od kilku lat, ale stopniowo uwalniało się od kontekstów komunikacji elektronicznej, by stać się pełnoprawnym synonimem "potakiwania" także w rzeczywistości offline. Powstały już równie przydatne konstrukcje czasownikowe: "relować" (szczególnie popularne w pierwszej osobie liczby pojedynczej – "reluję"), rzeczownikowe np. "relówa" i przysłowne "megarel" – powiedziała językoznawczyni.

Wydawnictwo Uniwersytetu Oksfordzkiego ogłosiło, że Słowem Roku 2023 jest "rizz". Oznacza ono styl, urok lub atrakcyjność oraz zdolność do romantycznego, lub seksualnego przyciągnięcia partnera. "Rizz" znalazło się w finałowej dwudziestce plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku – wskazano w treści.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo "essa" – przypomniano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: AntyWeb //
Źródło: Onet.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.