Advertisement

BP_2024

„Tarcza antykryzysowa” - dla kogo korzystna?

„Tarcza antykryzysowa” - dla kogo korzystna?

Każdy, kto skorzysta z odroczenia składek ZUS, nie będzie mógł ich odliczyć. Stanowisko to potwierdziły ministerstwo finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa – informuje Rp.pl

O sprawie informuje portal Rp.pl, który tłumaczy, że składki zdrowotne od podatku oraz na ubezpieczenia społeczne od dochodu możemy odliczyć tylko w przypadku, gdy je zapłacimy. To efekt tego, że przy zwolnieniu z ZUS nie doszło do nowelizacji ustawy o PIT.

- Przedsiębiorca nie zapłaci 362,34 złotych składki zdrowotnej, ale też nie może pomniejszyć podatku o jej część, która podlega odliczeniu, czyli 312,02 złotych. Zyskuje więc jedynie ok. 50 złotych miesięcznie - wyjaśniła Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting. Jej wypowiedź cytuje Rp.pl.

Przy składkach na ubezpieczenia społeczne sytuacja się komplikuje jeszcze mocniej. Jak tłumaczy, w rozmowie z Rp.pl, Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA, wszystko zależy od tego, w jakiej kwocie przedsiębiorca płaci ubezpieczenie oraz od stawki PIT – podaje portal.

- Przy obliczeniu PIT nie mogą być uwzględnione składki na ubezpieczenia, od których opłacenia podatnik został zwolniony - tłumaczy resort finansów. Stanowisko to potwierdza KAS, choć z jednoczesnym zastrzeżeniem, że sytuacja może ulec zmianie.

Bez zmian pozostają obecnie rozliczenia pracowników. Potwierdziła to KAS – czytamy dalej w informacji.   (jmk)

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.