Ceny mieszkań nadal rosną

Ceny mieszkań nadal rosną

Drożyna opanowała rynek mieszkań. Ceny szaleją i są podkręcane tanimi kredytami — podała "Rzeczpospolita" za serwisem Rynekpierwotny.pl

Przytoczono dane serwisu RynekPierwotny.pl, który podał, że średnia cena ofertowa mkw. nowych lokali w Warszawie we wrześniu przekroczyła 16 tys. zł za mkw. – to o 18,8 proc. więcej niż rok temu.
"W Krakowie przeciętne ceny lokali deweloperskich wzrosły w ciągu roku o 28,4 proc., średnio do ponad 15,2 tys. zł, w Trójmieście o 19,4 proc., do ponad 13,6 tys. zł, w Poznaniu o 13,3 proc., do niespełna 11,7 tys. zł, we Wrocławiu o 13,6 proc., średnio do 13 tys. zł za mkw." — czytamy.

Dziennik zaznaczył, że drożyzna opanowała również rynek wtórny. Przykład? Tu średnia cena mkw. kawalerek w Warszawie w III kw. to już niemal 17 tys. zł, o 6,8 proc. więcej niż kw. wcześniej - wskazano w informacji.

"Na wzrost cen ma wpływ też kurcząca się podaż. Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, podkreśla, że szczególnie dramatycznie jest w Krakowie, gdzie pod koniec września w ofercie deweloperów było o 51 proc. mniej mieszkań niż jeszcze dziewięć miesięcy temu. W stolicy oferta lokali skurczyła się w tym czasie o 41 proc., a we Wrocławiu – o 38 proc." — napisano dalej. (jmk)

Foto: Bezprawnik.pl //
Źródło: Rzeczpospolita nr 247 z dnia 23 października 2023 / Rynekpierwotny.pl /Bezprawnik.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.