Dlaczego plan strategiczny firm z sektora IT powinien uwzględniać niedobór pracowników?

Dlaczego plan strategiczny firm z sektora IT powinien uwzględniać niedobór pracowników?

W badaniach przeprowadzonych przez Korn Ferry w 2018 r. szacowano, że niedobór pracowników w sektorze IT może osiągnąć poziom nawet 4,3 mln w 2030 r. To o ponad 4 miliony mniej niż firmy z branży będą musiały zatrudniać. I chociaż do 2030 roku jest jeszcze niemal dekada, firmy z sektora IT już odczuwają trudności i konkurują o najlepszych pracowników, oferując więcej dodatków i wyższe pensje. Jaki z tego wniosek? Employer branding to dziś obowiązkowy element planu strategicznego firm z sektora IT. W jaki sposób może pomóc w walce o pozycję lidera w branży i ustrzec się problemów ze znalezieniem nowych pracowników? Odpowiadamy poniżej.

Kiedy zapotrzebowanie na wysoce wyspecjalizowaną siłę roboczą łączy się z szybką ewolucją i wzrostem — jak ma to miejsce w branży technologicznej — wykwalifikowani specjaliści, którzy mogą pełnić te role, są na wagę złota. Jak w dobie rynku pracownika przekonać do siebie najlepsze talenty?  -  Firmy, które wiedzą jak działa employer branding, angażują obecny zespół w proces rekrutacji. – tłumaczy Sebastian Kopiej, prezes zarządu agencji Commplace. Jednocześnie zauważa, że zbyt często osoby podejmujące decyzje biznesowe mają problem z „dopasowaniem” nowych pracowników do zespołu i projektu. Może to doprowadzić do zwolnień lub pozostawić niezaspokojone potrzeby. Dlaczego warto przy poszukiwaniu nowych specjalistów skorzystać z pomocy tych, którzy już są częścią załogi? – Ponieważ te osoby są znacznie lepiej przygotowane do sporządzenia dokładnej specyfikacji pracy niż pracownicy działu HR. Dobrze rozumieją praktyczne elementy stanowiska oraz konkretne umiejętności i zdolności, których należy szukać podczas zatrudniania nowych pracowników. Posługują się także językiem branży, przez co lepiej trafiają z komunikatem do potencjalnych kandydatów. – podpowiada ekspert.

Pandemia sprzyja zatrudnieniu

Jak pokazuje badanie „Nowa normalność. Rynek pracy IT po pandemii” zdaniem 39% osób pracujących w IT epidemia miała pozytywny wpływ na ich sektor i sprzyjała zatrudnieniu. Jednocześnie na rynku zabrakło rąk do pracy. Warto pomyśleć już o tym na etapie planowania strategicznego. - Brak pracowników = zastój w obsłudze zleceń. To z kolei sprawia, że firma nie zarabia.  A mogłaby. Wystarczy zadbać o obszar employer brandingu.  – konkluduje ekspert z Commplace. Jak pokazuje ww. badanie 87% respondentów jest bardziej zainteresowanych wzięciem udziału w rekrutacji, gdy jest możliwość prowadzenia procesu rekrutacyjnego całkowicie zdalnie. Kolejnym istotnym aspektem jest zmniejszona ilość etapów rekrutacji i skrócenie czasu jej trwania. Kandydaci na programistów, czy specjalistów ds. IT doceniają także szybsze otrzymywanie informacji zwrotnej (24%) i lepszy kontakt z osobą prowadzącą rekrutację (17%). Na koniec – warto zadbać również o opinię na temat marki w Internecie. Ten element często jest pomijany, a zdecydowanie wpływa na pozyskanie miana pracodawcy z wyboru.

Jakość nie bierze się znikąd

Każda polska firma działająca w sektorze IT jest skazana na konkurowanie z zagranicznymi koncernami. Aby przetrwać musi posiadać bardzo dobre produkty i świadczyć wysokiej jakości usługi. Te jednak wynikają wprost z tego, jaki zespół je wykonuje. Dlatego stałe unowocześnianie oferowanych rozwiązań musi iść w parze z inwestowaniem w wiedzę i kompetencje pracowników. To dziś dla firm branży IT działania z kategorii obowiązkowych.

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.