George Soros większościowym udziałowcem wydawcy "Rzeczpospolitej"

George Soros większościowym udziałowcem wydawcy "Rzeczpospolitej"

Jest nowy większościowy właściciel wydawcy "Rzeczpospolitej". Została nim spółka zarejestrowana w Holandii, w której wpływy ma George Soros. O transakcji pisze też zagraniczna prasa. Bloomberg opisuje ją w kontekście zbliżających się wyborów i nacisków na media – napisał serwis Businessinsider.com.pl

Na polskim rynku mediowym dzieją się ciekawe rzeczy. Jeden z głównych właścicieli spółki Gremi Media, do której należą m.in. "Rzeczpospolita" i "Parkiet", poinformował o sprzedaży istotnej części akcji. Mowa o firmie KCI (należy do Grzegorza Hajdarowicza), która sprzedała ponad 240 tys. akcji uprzywilejowanych w spółce Gremi Media do holenderskiej spółki Pluralis - napisano.

To element umowy podpisanej między KCI i Pluralis jeszcze w grudniu 2021 r. Jej częścią była możliwość realizacji opcji zakupu akcji w późniejszym terminie. W efekcie KCI przestał być największym akcjonariuszem Gremi Media, a nowym, większościowym udziałowcem (57 proc. głosów) został właśnie Pluralis – podano dalej.

O tej transakcji pisze m.in. Bloomberg. Wskazuje, że "spółka wspierana przez fundusz George'a Sorosa zwiększy swoje udziały w głównym polskim wydawcy gazet". W tle transakcji przypomina o zbliżających się wyborach parlamentarnych i fakcie, że Grzegorz Hajdarowicz wielokrotnie narzekał na presję polityczną na rynku mediów - czytamy.

Bloomberg zauważa, że udziałowcem w Pluralis jest Soros Economic Development Fund. Zaangażowanie pośrednie George'a Sorosa w tę inwestycję jest tym ciekawsze, że jego fundacja w ostatnich tygodniach ogłosiła wycofanie się z działalności w Unii Europejskiej – podano dalej.

"Soros od dawna wspierał demokratyczne cele w byłym komunistycznym bloku wschodnim" — napisał Bloomberg. Dodał do tego, że "rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość stara się zacieśnić kontrolę nad niezależnymi mediami w Polsce, starając się utrzymać władzę przez trzecią kadencję z rzędu w wyborach zaplanowanych na 15 października" – zaznaczono w treści.

Przypomniano, że w 2021 r. państwowy PKN Orlen poważnie rozważał kupno spółki Gremi Media, wydającej "Rzeczpospolitą" i "Parkiet". Miał nawet uczestniczyć w zaawansowanych rozmowach na ten temat, choć planom tym zaprzeczali przedstawiciele naftowego giganta – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Business Insider // FABRICE COFFRINI/AFP / East News
Źródło: Businessinsider.com.pl

 

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.