BP

Krajowa Rada Sądownicza usunięta ze Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownicza usunięta ze Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Stowarzyszenie zdecydowało o tym na specjalnym posiedzeniu, które trwa w Wilnie. Za wykluczeniem polskiej KRS oddano 86 głosów, przeciw było 6. Główny zarzut dotyczył braku niezależności nowej KRS od władzy – poadał serwis Rp.pl.

Zarząd stowarzyszenia zarzuca polskiej KRS, że nie jest ona niezależna od władzy politycznej. Organizacja zaznacza, że jej zdaniem sposób wyboru sędziów członków KRS nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a właśnie taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ – czytamy informacji serwisu Bankier.pl

"To nie jest decyzja, którą chcielibyśmy w jakikolwiek sposób świętować. Polska KRS była jednym z członków-założycieli Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i wniosła ogromny wkład w pracę naszej sieci. Decyzja o wyrzuceniu jednego z członków z naszych struktur jest kontrintuicyjna i jest decyzją, której nie podjęliśmy z lekkim sercem" - mówił na czwartkowej konferencji przewodniczący Sieci Filippo Donati.

Podkreślał, że decyzję tę podjęto na rzecz obrony wartości Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa oraz wartości, na których musi być oparta każda z poszczególnych krajowych rad. "Rady sądownictwa muszą być niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej, a zatem stać na straży sądownictwa i poszczególnych sędziów, gdy ci znajdują się w stanie zagrożenia. Idea tego, że sędziowie mają siedzieć cicho, absolutnie nie ma zastosowania, kiedy stawką jest niezawisłość sądownictwa. W tym przypadku sędziowie mają święty obowiązek mówić o obronie swoich praw" – mówił dalej serwisowi.

"Musi być powiedziane jasno, że nie zamykamy tutaj drzwi dla polskiej KRS" - podkreślił jednak szef ENCJ. "Gdy KRS spełni wymogi niezawisłości od władzy politycznej, z wielką przyjemnością przyjmiemy Radę w nasze szeregi" – dodał w rozmowie.

Za wykluczeniem KRS zagłosowało 86 członków ENCJ, sześciu wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwko – czytamy w informacji.
Przewodniczący KRS Paweł Styrna odmówił udziału w odbywającym się w Wilnie zgromadzeniu ogólnym ENCJ. W swym liście do przewodniczącego europejskiej sieć rad Filippo Donatiemu wskazał, że "decyzja ENCJ o zawieszeniu KRS w prawach członka tej organizacji została podjęta bez podstawy prawnej i jest sprzeczna ze Statutem ENCJ" – napisano w wyjaśnieniu.

Wniosek o usunięcie polskiej KRS z organizacji złożył w maju ubiegłego roku zarząd ENCJ. Jak argumentowano wtedy, KRS rażąco narusza zasady europejskiej sieci rad dotyczące ochrony niezależności sądownictwa, obrony wymiaru sprawiedliwości, a także poszczególnych sędziów. W efekcie zaproponowano zgromadzeniu ogólnemu ENCJ wydalenie KRS z szeregów organizacji.

ENCJ organizuje swoje posiedzenia w różnych krajach członkowskich. Tym razem nadzwyczajne zgromadzenie zorganizowano w Wilnie. Posiedzenie odbywa się w dniach 28-29 października, ale jego głównym punktem była dyskusja i głosowanie wniosku o wykluczenie KRS – napisano w artykule.

Decyzja ENCJ, nie będzie miała wpływu na działalność KRS. Bez względu na opinie organizacji międzynarodowych, Rada była i jest konstytucyjnym, niezależnym organem, stojącym na straży niezawisłości sędziów i niezależności  sądów - powiedział dla PAP przewodniczący KRS sędzia Paweł Styrna.
"Rada nie będzie ulegała żadnej presji, także ze strony organów międzynarodowych" - podkreślił ponadto przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

W czwartek nadzwyczajne zgromadzenie ogólne Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) wykluczyło ze swoich szeregów polską Krajową Radę Sądownictwa. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej ENCJ w Wilnie główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy. "Gdy KRS spełni wymogi niezawisłości od władzy politycznej, z wielką przyjemnością przyjmiemy Radę w nasze szeregi" - mówił przewodniczący ENCJ Filippo Donati.

Przewodniczący KRS sędzia Styrna powiedział PAP w czwartek po ogłoszeniu decyzji przez ENCJ, że Rada pozostaje otwarta na rozmowy. "Nie będziemy unikali kontaktów z ENCJ, natomiast według nas inicjatywa leży po stronie Stowarzyszenia, które tak naprawdę ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryzys, który zaistniał" - dodał.

Sędzia Styrna zaznaczył, że ENCJ "nie podejmowała żadnych działań mających na celu podjęcie dialogu i wyjaśnienie wątpliwości, które sama zgłasza". "Zostaliśmy zawieszeni w 2018 r. i od tego czasu ENCJ nie utrzymuje z nami żadnego kontaktu pomimo tego, że KRS wysyłała wyjaśnienia dotyczące sytuacji i statusu Rady.

Pomimo tego Stowarzyszenie izolowało Radę, nie informowało o swoich pracach, uniemożliwiało spotkania i wyjaśnienie sytuacji, jaka jest w Polsce" – wskazał dalej.

O zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka organizacji ENCJ zdecydowała w połowie września 2018 r. W ocenie tej organizacji polska Rada "nie spełnia wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". ENCJ zapowiedziała wtedy, że będzie monitorować działania KRS.

Z kolei KRS w stanowisku przesłanym w ubiegłym roku do ENCJ zapewniła, że działa w sposób jawny i transparentny. Zdaniem polskiej Rady stawiane jej przez europejską organizację zarzuty braku niezależności od władzy wykonawczej są ogólnikowe i niepodparte konkretnymi przykładami. Wcześniej KRS przyjęła stanowisko, w którym poinformowała, że nie jest dłużej zainteresowana członkostwem w ENCJ, jeżeli organizacja ta uważa, iż dozwolone jest kwestionowanie umocowania prezydenta i KRS do powoływania sędziów w Polsce – podał serwis Bankier.pl

We wtorek przewodniczący Styrna informował PAP, że odmówił udziału w zgromadzeniu ogólnym ENCJ w Wilnie. List w tej sprawie sędzia Styrna wysłał przewodniczącemu Donatiemu. "Dziękuję za informację o Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, które odbędzie się w Wilnie. Nie wezmę udziału w tym spotkaniu. Uważam, że decyzja ENCJ o zawieszeniu KRS w prawach członka tej organizacji została podjęta bez podstawy prawnej i jest sprzeczna ze statutem ENCJ. Warunkiem udziału w spotkaniach w ramach Sieci jest więc uprzednie uchylenie uchwały Zgromadzenia Ogólnego o zawieszeniu KRS w prawach członka" - oświadczył w tym liście szef KRS – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Onet

Źródło: / Bankier.pl / PAP.pl / Rp.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.