Łazik NASA wylądował na Marsie.

Łazik NASA szykuje się do lądowania na Marsie.

Łazik NASA „Perseverance”, który został wystrzelony w lipcu 2020 roku, z powodzeniem wylądował na Marsie. To do tej pory najbardziej zaawansowane urządzenie, jakie będzie badało tę planetę. Transmisję z wydarzenia będzie można śledzić w mediach społecznościowych.


Osadzenie sondy kosmicznej na Marsie to trudne zadanie, o czym świadczy odsetek nieudanych prób, jak choćby rozbicie się europejskiego lądownika Schiaparelli w 2016 r. 

   
Proces lądowania trwał kilkanaście minut. Rozpoczął się odłączeniem kapsuły z łazikiem od modułu przelotowego, który posłużył podczas podróży z Ziemi na orbitę Marsa. Później rozpoczęło się wejście w atmosferę. Tarcie rozgrzało dolną część kapsuły do około 1,3 tys. st. C. Po około 4 minutach od rozpoczęcia lądowania na wysokości 9-13 km i przy prędkości 420 m/s rozłożył się spadochron. Lądowanie miało miejsce o godz. 15:55 czasu waszyngtońskiego, czyli o 21:55 w Polsce.

 

Lot trwał ponad pół roku. Łazik planetarny „Perseverance” (ang. Wytrwałość). To najbardziej zaawansowany technologicznie łazik agencji kosmicznej NASA. Na Czerwonej Planecie spędzi dwa lata, podczas których będzie pobierał i próbki i szukał śladów życia.

 

„Perseverance” wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie 30 lipca ubiegłego roku. Został wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V. Po pokonaniu liczącej ponad 470 mln km trasy pojazd wyląduje w marsjańskim kraterze Jezero. „Perseverance” wleci w atmosferę Czerwonej Planety z prędkością prawie 20 tys. km na godzinę, po czym dzięki silnikom hamującym i dużemu spadochronowi, zwolni niemal do zera.

 

Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych dla misji Perseverance, m.in. mają być prowadzone badania w kierunku możliwości zaludnienia Marsa.

 

Łazik jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki i siedem specjalistycznych instrumentów, między innymi do obrazowania składu chemicznego powierzchni Marsa, eksperymentalne urządzenie do produkcji niewielkiej ilości tlenu, czujniki temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia i wilgotności, a także spektrometr do wykrywania związków organicznych.

 

Na pokładzie łazika umieszczone zostały trzy chipy komputerowe z nazwiskami 11 milionów osób, które wzięły udział w akcji „Wyślij swoje imię na Marsa”. Dołączono do nich aluminiową płytkę o wymiarach 8 na 13 centymetrów z wygrawerowaną Laską Eskulapa na cześć pracowników służby zdrowia walczących z pandemią koronawirusa.

Sygnał z lądownika dociera na Ziemię z opóźnieniem 11 min i 22 s.

M.S.

Źródło:
rmf24.pl
onet.pl
Zdjęcie: purepc.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.