Lockdown w kolejnych województwach. Jakie obowiązują zasady?

Lockdown w kolejnych województwach. Jakie obowiązują zasady?

Nowe obostrzenia zaczynają w poniedziałek obowiązywać w dwóch województwach mazowieckim i lubuskim. Od soboty w Pomorskiem oraz Warmińsko-Mazurskiem. Zgodnie z nimi zamknięte są m.in. hotele, sauny, solaria, salony odchudzające, kasyna, a także większość sklepów w galeriach handlowych.

 

Koronawirusem w ciągu ostatnich dni zakaża się coraz więcej osób. Niedzielne dane, które na ogół były dużo niższe od tych rejestrowanych w ciągu tygodnia, też nie napawają optymizmem - odnotowano ponad 17 tys. zachorowań. Zdaniem prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr. Michała Sutkowskiego "wyniki są zatrważające". Rząd zdecydował, że od poniedziałku, 15 marca obowiązują nowe obostrzenia sanitarne. Dotyczą one dwóch regionów: woj. lubuskiego i mazowieckiego.

 

Od poniedziałku do 28 marca zawieszona jest działalność saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn; klubów fitness i siłowni; hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu); basenów (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej); stoków narciarskich.

 

W galeriach handlowych mogą działać m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. Nadal mogą być w nich świadczone m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie. Te same ograniczenia obowiązują od soboty, 13 marca na Pomorzu (do 28 marca), a na Warmii i Mazurach przedłużone też do 28 marca.

 

W całym kraju do 28 marca obowiązuje zakaz organizacji m.in. wesel, komunii, przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online. W województwach, w których mogą być otwarte centra i galeria handlowe, obowiązuje ścisły reżim sanitarny. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m kw. – w sklepach do 100 m kw.; 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.

 

Także do 28 marca, w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

 

W województwach, w których mogły swoją działalność wznowić hotele, do 28 marca obowiązuje ścisły reżim sanitarny (do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych); dozwolone jest prowadzenie restauracji, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.

 

M.S.

 

Źródło: rmf24.pl

Zdjęcie: bankier.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.