Międzynarodowy apel o traktat na wypadek nowej pandemii

Międzynarodowy apel o traktat na wypadek nowej pandemii

25 krajów apeluje o międzynarodowy traktat, który uzbroi nas przed nową pandemią. Nie ma wśród nich USA, Chin, Rosji i… Polski.

 

Brak w tym gronie Stanów Zjednoczonych i Chin być może jest zbiegiem okoliczności, ale potwierdza, że współpraca w walce z wirusem pozostaje zakładnikiem interesów wielkich mocarstw. Zaraza, która wybuchła ponad rok temu, pochłonęła oficjalnie 2,8 mln istnień ludzkich.

 

Kilka godzin po prezentacji w Genewie inicjatywy mającej powołać globalny system powstrzymania nowej pandemii Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport z Wuhanu o przyczynach wybuchu Covid-19 pod koniec 2019 r. Chiny czekały przeszło rok, zanim na początku 2021 r. zgodziły się na przyjazd do Wuhanu międzynarodowych ekspertów. Ale i wtedy nie uzyskali oni dostępu do wszystkich miejsc, które mogłyby nieco rozjaśnić tajemnicę wokół narodzin pandemii. Chodzi w szczególności o podejrzenia podzielane m.in. przez byłego sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, że wirus wydostał się z państwowego laboratorium w stolicy prowincji Hubei.

 

Dokument opublikowany we wtorek podtrzymuje tezę, że źródła zarazy trzeba szukać u zwierząt (najpewniej nietoperzy). Co prawda autorzy apelują o prowadzenie dalszych prac nad "wszelkimi hipotezami" dotyczącymi początków choroby, ale poza tą, sugerującą wydostanie się wirusa z laboratorium.

 

Zachowanie przez chińskie władze w tajemnicy przed światem istnienia nowego wirusa przez wiele początkowych tygodni pandemii spowodowało, że zaraza rozlała się po wszystkich kontynentach. Powtórzeniu się takiej sytuacji w przyszłości miałby jednak zapobiec nowy traktat o współpracy w walce z epidemiami. Pomysł wyszedł w listopadzie od przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. Teraz w znacznie bardziej konkretnej formie podchwycili go przywódcy 25 krajów. Są wśród nich głównie kraje UE, choć bez Polski: Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Wielka Brytania czy Rumunia, a ponadto Ukraina, Indonezja, Tajlandia, Kora Południowa, RPA, Kenia czy Rwanda.

 

M.S.

 

Źródło: wnp.pl

Zdjęcie: businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.