Miliard złotych dla gmin górskich

Miliard złotych dla gmin górskich

Polski rząd przyjął uchwałę, dzięki której gminy położone na terenach górskich, w skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, mają otrzymać 1 mld zł wsparcia.

 

Wsparcie dla samorządów ma być realizowane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na pomoc liczyć będzie mogło ponad 200 gmin położonych na terenach górskich. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel wynosi 1 mld zł. Środki otrzymane w ramach wsparcia będą mogły zostać przeznaczone na wydatki związane z inwestycjami, w szczególności z budową, rozbudową, przebudową i modernizacją infrastruktury turystycznej oraz komunalnej niezbędnej do świadczenia i rozwoju usług turystycznych.

 

Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia mają być wydatki poniesione przez gminę na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków, jednak nie więcej niż 8 mln na jedną gminę.

 

Dopłaty mają być z tytułu utraconych przez gminę dochodów. Chodzi o utratę dochodów z powodu zwolnienia w I kwartale 2021 r. z podatku od nieruchomości w zakresie usług hotelarskich czy tych oferowanych w ramach działalności kolejek linowych (w tym naziemnych) oraz wyciągów narciarskich.

 

Gminy będą mogły kierować do wojewodów wnioski o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie. Rząd będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy.

 

M.S.

Źródło: rmf24.pl

Zdjęcie: turystyka.rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.