Najszczęśliwsze kraje świata

Najszczęśliwsze kraje świata

Opublikowano najnowszy ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Po raz szósty pierwszą pozycję na liście "World Happiness Report" zajmuje Finlandia. Jak w zestawieniu prezentuje się Polska?

Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie w 2023 r. został opublikowany już po raz jedenasty. Lista, przygotowana na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), ukazuje poziom zadowolenia ludzi mieszkających w różnych krajach. Całe zestawienie, uwzględniające ponad sto państw, stworzyli naukowcy, opierając się na danych z sondażu Gallup World Poll oraz innych źródeł - wskazano.

Jak napisano w artykule. - Raport uwzględnia czynniki takie jak wsparcie społeczne, przewidywana długość życia, hojność danej nacji oraz zjawisko korupcji. W rankingu poproszono mieszkańców, aby określili jakość swojego życia oraz ogólne zadowolenie w skali od 0 do 10. W których krajach żyje się najlepiej?

Darmowy pobyt w najszczęśliwszym kraju świata. Finlandia organizuje niezwykły konkurs
Finlandia po raz szósty najszczęśliwszym krajem świata

Według rankingu "World Happiness Report" Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie. Finlandia zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu już po raz szósty z rzędu. W pierwszej dziesiątce zestawienia po raz kolejny znalazły się również wszystkie pozostałe kraje nordyckie - Danię, Islandię, Szwecję i Norwegię.

Dlaczego od lat zajmują tak wysokie pozycje? W rozmowie z lokalnymi mediami mieszkańcy Finlandii przyznają, że o pierwszym miejscu ich ojczyzny w rankingu decydują przede wszystkim sprawne działanie publicznych instytucji, poczucie bezpieczeństwa, bliskość natury i pozytywne nastawienie ludzi wokół.

Jak zauważyli autorzy badania, Finlandia z wynikiem około 7,8 pkt na 10 możliwych jest na szczycie rankingu. Z kolei pogrążony w wojnie Afganistan (1,9 pkt) i Liban (2,4 pkt) są na końcu listy, w której wymieniono łącznie 137 krajów.

Jak na liście prezentuje się Polska? Nasz kraj zajął 39. miejsce w zestawieniu. W porównaniu do innych krajów Polska wypada zaskakująco dobrze, zajmując wyższe miejsce niż Japonia (47.) i Grecja (58.), czy Brazylia (59.). Okazuje się, że Polacy są szczęśliwsi od mieszkańców krajów i bogatszych, i położonych w cieplejszych częściach globu. W porównaniu do rankingu z minionego roku, gdy nasz kraj trafił aż na 48. pozycję, tegoroczne wyniki wydają się zadowalające.


Najszczęśliwszymi krajami świata w 2023 są w kolejności wg rankingu:
1. Finlandia
2. Dania
3. Islandia
4. Izrael
5. Holandia
6. Szwecja
7. Norwegia
8. Szwajcaria
9. Luksemburg
10. Nowa Zelandia
11. Austria
12.Australia
13. Kanada
14. Irlandia
15. Stany Zjednoczone
16. Niemcy
17. Belgia
18. Czechy
19. Wielka Brytania
20. Litwa
^…
39. Polska


Listę zamyka - Afganistan na 137 miejscu w rankingu. (jmk)

Foto: Radio ESKA
Źródło: Radiozet.pl / TVN24.pl

 

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.