Polskie AGD ma problem

Polskie AGD ma problem

W 2023 r. polskie fabryki wyprodukowały o ponad 11 proc. mniej tzw. dużego AGD niż w rok wcześniej. – Cofnęliśmy się zatem o dziewięć lat. Niepokojące jest przede wszystkim, że ten spadek nastąpił przy rosnących mocach produkcyjnych – zaalarmował przedstawiciel APPLiA Polska Związku Producentów AGD.

O sprawie informuje "Puls Biznesu", który podaje za APPLiA Polska, że w 2023 r. wyprodukowano w kraju łącznie 26 mln artykułów gospodarstwa domowego. Z tego 22,9 mln sztuk przypadło na tzw. duże AGD (przede wszystkim: lodówki, pralki, kuchenki, piekarniki oraz zmywarki).

23 mln sztuk byłoby dobrym rezultatem kilka lat temu. Dziś jednak oznacza to spadek o 11 proc. w stosunku do wcześniejszego roku i powrót do poziomu z 2015 r. Cofnęliśmy się zatem o dziewięć lat. Niepokojące jest przede wszystkim, że ten spadek nastąpił przy rosnących mocach produkcyjnych –wskazał Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, cytowany przez "PB".

A więc poprzedni rok był zarazem drugim z rzędu, w którym kurczyła się produkcja sektora. Jeszcze w rekordowym 2021 r. w polskich fabrykach postało ok. 35 mln sztuk AGD, z czego 30,4 mln to tzw. duże AGD – stwierdzono w informacji
Jeszcze niedawno przedstawiciele sektora zapewniali, że Polska jest numerem 1 w tym sektorze w całej Europie. Obecnie zadowolić się musimy statusem lidera w Unii Europejskiej. W kilku segmentach wyprzedziła nas już bowiem  Turcja..

Co istotne, za granicę trafia 90 proc. produkcji. Najwięcej, bo ponad połowa całego naszego eksportu, trafia do: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch - czytamy.    

Obecnie jednak nasz udział w światowym rynku zmniejszył się do 12 proc., co oznacza, że wyprzedziły nas Niemcy. Największym eksporterem pozostają wciąż Chiny (35 proc. udziału w 2022 r.) – wskazano dalej.

W 2023 r. firmy z tego sektora nieznacznie też zmniejszyły zatrudnienie. Pracowało w nim ok. 30 tys. osób (spadek o ok. 1 tys. zatrudnionych). Przedstawiciele branży podkreślali, że starają się nie zwalniać, a jeśli już to robią, to pozbywają się wyłącznie pracowników tymczasowych – zaznaczono w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Money.pl // PAP, Grzegorz Michałowski)
Źródło: / PB.pl / Money.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.