Styczeń z wyższą stopą bezrobocia

Styczeń z wyższą stopą bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 2023 roku 5,5 proc. - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W grudniu ub.r. było to 5,2 proc.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się odczytu na poziomie 5,4 proc. – stwierdził portal Interia.pl

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 857,6 tys. wobec 812,3 tys. osób miesiąc wcześniej – czytamy w informacji.

Na początku lutego br. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało własne szacunki, z których wynikało, że resort spodziewa się stopy bezrobocia właśnie na poziomie 5,5 proc. odnotowanym przez GUS – podano dalej.

- Nigdy w historii bezrobocie w styczniu nie było niższe. Tylko raz zanotowano równie dobry wynik - w 2020 r. - powiedziała wówczas minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W grudniu ub.r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 proc., a w listopadzie 5,1 proc.

W czwartek GUS opublikował również dane na temat bezrobocia według publikowanego co kwartał badania BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności). Wynika z niego, że stopa bezrobocia w IV kw. 2022 r. wyniosła w Polsce 2,9 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w IV kw. 2022 r. 58,2 proc., wobec 57,8 proc. w III kw., natomiast wskaźnik zatrudnienia 56,5 proc. wobec 56,1 proc. w III kw. – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Strefa Inwestorów
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.