Usługa Twój e-PIT już aktywna

Usługa Twój e-PIT już aktywna

W nocy ze środy na czwartek ruszyła usługa Twój e-PIT, czyli coroczna kampania rozliczania podatków przez Polaków – podał serwis Businessinsider.com.pl

Co roku to samo. 15 lutego to początek wielkiej "akcji PIT", która trwa do końca kwietnia. Choć od jakiegoś czasu nie wiąże się to aż z takimi emocjami. Kiedyś tuż przed majówką urzędy pocztowe przeżywały szturm. Wszyscy chcieli bowiem wysłać PIT przed upływem ostatecznego terminu – przypomniano w informacji.

Dziś takich scen już nie oglądamy. Wszystko za sprawą usługi Twój e-PIT, która została wprowadzona w 2019 r. W tym roku świętujemy więc jej pięciolecie. Na czym ona polega? W skrócie: to nie podatnik, ale urzędnik (a tak naprawdę system komputerowy) wstępnie wypełnia wszystkie dane w formularzu, który jest udostępniony w Internecie – wskazano w treści.

Zadaniem podatnika jest ewentualne sprawdzenie rozliczenia, dodanie przysługujących mu ulg i odliczeń oraz wybór organizacji pożytku publicznego, na którą zechce przekazać swoje 1,5 proc. podatku. Ale nawet jeśli nie zrobi żadnego z powyższych, to jego rozliczenie nastąpi "z automatu". Najważniejsze jest jednak, by do końca kwietnia zapłacić należny podatek. O ile oczywiście w rozliczeniu mamy niedopłatę – stwierdzono.

Jak napisano w informacji, w ostatnich latach nie spieszono się z rozliczeniem, ale teraz, gdy system przygotowuje PIT i wynik rozliczenia - ewentualny zwrot, stąd ten pośpiech – czytamy w treści
Ci, którzy chcieli spróbować wypełnić PIT przed czasem, powitała ich informacja, że nic z tego. Prace serwisowe trwały do samej północy i o wcześniejszym załatwieniu sprawy można było zapomnieć – wskazano.

Nie było więc zmiłuj się. Trzeba było czekać do północy, by wrota systemu się otworzyły. Przynajmniej teoretycznie. W poprzednich latach miewaliśmy z tym problemy. Serwery bywały przeciążone, a usługa startowała przez to z opóźnieniem – przypomniano w informacji.

W tym roku Twój e-PIT również nie wystartował punktualnie. Przez kilka pierwszych minut opcja ta nadal pozostawała nieaktywna, a odświeżanie stron rządowych przypominało próbę zakupu biletu na popularne koncerty czy festiwale. Zamiast serwisu MF wyświetlała się jedynie ikona ładowania strony - napisano.

Pięć minut po północy usługa została odblokowana, ale dostanie się do niej zajmowało sporo czasu. Konieczne było kilkukrotne odświeżenie, bo za pierwszym razem pojawiała się tylko pusta strona.
Po chwili jednak usługa przenosiła do rozliczenia – podano w treści.

W tym roku, pięć lat po wprowadzeniu usługi Twój e-PIT, znajdzie się w niej kilka nowości. Najważniejsza to możliwość skorzystania z tego mechanizmu przez przedsiębiorców – czytamy dalej.
W e-urzędzie skarbowym pojawią się bowiem formularze PIT-36 oraz PIT-36L. Te są przeznaczone właśnie dla prowadzących działalność gospodarczą.
Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z Twojego e-PIT, będą musieli jednak uzupełnić swoje zeznania. W tym przypadku nie będzie tzw. automatycznej akceptacji. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z tzw. kreatora w ramach usługi Twój e-PIT – wskazano w artykule.

Z kolei osoby, które złożą PIT-37 lub PIT-38, nie muszą teoretycznie nic robić, bo w ich przypadku zeznanie roczne zostanie automatycznie zaakceptowane (stanie się to dopiero 30 kwietnia) - zaznaczono.

Podkreślono jednak, że warto sprawdzić, jakie dane do zeznania wpisała administracja skarbowa i ewentualnie je zweryfikować. W zeszłych latach zdarzały się bowiem błędy – stwierdzono dalej.
Ponadto, jeśli podatnik chce dostać szybciej zwrot, to powinien szybciej zadziałać, czyli wejść do usługi Twój e-PIT, wprowadzić ewentualne zmiany i wysłać zeznanie – podano w treści.

W 2024 r. nowością jest też chatBOT, który pomaga rozliczyć się z fiskusem. — Zawiera on odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania podatników. Jeśli chatBOT nie zna odpowiedzi, pyta, czy informacja jest wystarczająca, a jeśli podatnik uzna, że nie, to automatycznie przekierowuje do konsultanta KAS — tłumaczyła Sylwia Zdebiak z Ministerstwa Finansów na środowym spotkaniu z dziennikarzami.

Podatnicy, którzy mają wątpliwości jak się rozliczyć z fiskusem, mogą też zadzwonić na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej lub wysłać maila do administracji skarbowej – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Dziennik Polski // Archiwum
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.