Kultowy preparat do leczenia otarć i ran

Kultowy preparat do leczenia otarć i ran

Prawie każdy z nas pamięta z dzieciństwa cudowny spray na drobne rany, którym mama spryskiwała nasze otarte kolano lub łokieć. Ten magiczny preparat zostawiał na ranie cieniutką i przezroczystą osłonkę, która świetnie zabezpieczała ją przed zanieczyszczeniami. I plaster już nie był potrzebny.
Nie każdy jednak wie, że Akutol, bo o nim mowa, powstał już 1924 roku i od tamtej pory pomaga nam uzdrawiać i ochraniać drobne skaleczenia.

Standardowy i znany od lat Akutol w areozolu nadal jest jednym z najczęściej używanych i rekomendowanych środków do szybkiego leczenia otarć i małych ran powierzchownych na częściach ciała, które trudno jest zakryć bandażem (np. łokcie lub kolana). To nr 1 w domowej apteczce pierwszej pomocy w wielu domach. Aplikuje się go przez spryskiwanie oczyszczonej, zdezynfekowanej i osuszonej rany. Środek w ciągu 3 minut wysycha, tworząc niewidoczną, wodoodporną, cienką warstwę. Tak powstałe mikrośrodowisko chroni i przyspiesza proces gojenia.

Preparat może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę oraz będące w ciąży lub okresie karmienia piersią. Co ciekawe, dzięki swoim właściwościom Akutol chętnie jest stosowany do ochrony opuszków placów przez osoby grające na instrumentach smyczkowych, znajdziemy go także w podręcznej apteczce prawie każdego turysty. Używa go również znana podróżniczka Beata Pawlikowska, podkreślając,  że jest to obok węgla na zatrucia pokarmowe jeden z podstawowych preparatów w jej podręcznej apteczce.

W czasach PRL-u miał on również szereg niestandardowych zastosowań, używali go m.in. fani modelarstwa do klejenia folii na swoich latawcach, świetnie nadawał się również do prowizorycznego łatania dziurawego materaca!

Obecnie w rodzinie marki Akutol znajdziemy dobrze nam znany AKUTOL® spray, elastyczny opatrunek, którym możemy zabezpieczyć lekkie, niekrwawiące otarcie naskórka, AKUTOL® STOP spray, którego zadaniem jest zatamowanie lekko krwawiącej rany powierzchniowej. Najnowszy  i już niezwykle popularnym środkiem jest AKUTOL® spray do bezbolesnego usuwania plastrów, który służy do szybkiego usuwania opatrunków.

Z pomocą tego preparatu bardzo łatwo i bez bólu pozbędziemy się zarówno  plastrów kryjących i transdermalnych, opatrunków przylepnych, jak również innych  wyrobów medycznych przyklejanych do powierzchni naszego ciała (np. plastry nikotynowe, kinesiotapingowe na bazie kleju akrylowego, elektrody EKG).  Spray do usuwania plastrów jest obecnie hitem w domowych apteczkach oraz w placówkach medycznych. Jest bezpieczny i przyjazny dla skóry, także tej wrażliwej, bardzo suchej i uszkodzonej. Co ważne, nie wpływa na proces gojenia rany. Po jego użyciu leczone miejsce pozostaje czyste i przygotowane do przyklejenia nowego plastra!

Marka Akutol została wyróżniona w tym roku Godłem Dobra Marka 2021, przyznawanym najbardziej rozpoznawalnym i cieszącym się największym zaufaniem i renomą marek w naszym kraju.

Więcej: na Akutol.com.pl

Małgorzata Bachórz

Czytaj o EFB 2020