Bakteria Legionella pneumophila zaatakowała w Rzeszowie

Bakteria Legionella pneumophila zaatakowała w Rzeszowie

Nie żyje siódma osoba zakażona legionellą - przekazał w piątek rano główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka. W czwartek w ratuszu w Rzeszowie odbyło się spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego. Na konferencji prasowej urzędnicy i służby omówili sytuację związaną z zakażeniami bakterią na Podkarpaciu. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przypomniał, że w najbliższy weekend przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci – podał serwis TVN24.pl

W piątek rano główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka przekazał w Polsat News, że "jeśli chodzi o sytuację na Podkarpaciu, na godziny popołudniowe w czwartek mieliśmy 76 osób zakażonych, ale mieliśmy też oficjalne zgłoszenie o siedmiu zgonach".

Główny Inspektor Sanitarny dodał, że wszystkie osoby, które zmarły, to "osoby mocno obciążone sytuacją zdrowotną, z przewlekłymi chorobami - szczególnie onkologicznymi - z obniżoną odpornością".

- Są to osoby w wieku od 63 do 95 lat. Czterej mężczyźni i trzy kobiety - podkreślił Saczka.

79-letnia pacjentka zmarła w nocy z środy na czwartek w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Kobieta mieszkała w Rzeszowie. Do szpitala trafiła kilka dni temu. "Była pacjentką z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Przebywała na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania potwierdziły u niej obecność bakterii" - przekazał Grzegorz Materna. W tej samej placówce, dobę wcześniej, zmarł 70-letni mężczyzna.

Trzy inne osoby zmarły w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena oraz w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej – podano w informacji.

W czwartek w rzeszowskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której została omówiona sytuacja związana z zakażeniami legionellą.

Jak przekazał Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, pierwsze potwierdzone zgłoszenie na temat osoby zakażonej legionellą sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Zakażenie stwierdzono u jednego z pacjentów Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie.

- Do dnia dzisiejszego zakażenie potwierdzono już u 76 osób - przekazał. Większość z nich to osoby starsze. Pacjenci przebywają w szpitalach w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego.

Dodał, że trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma wykazać źródło zakażenia. Pobrane zostały próbki, wyniki mają być znane w poniedziałek, 28 sierpnia. Źródło zakażenia na razie nie zostało zlokalizowane.

Pytany przez dziennikarzy przekazał, że w ostatnich latach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego nie stwierdzano zakażeń legionellą – czytamy w informacji.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapewnił, że miasto od początku monitoruje sytuację. - Poleciliśmy zaangażować miejskie służby, aby szukać potencjalnych źródeł pojawienia się bakterii w mieście i okolicy - przekazał.

Dodał, że w sieci miejskiej i ujęciach wody jeszcze tego samego dnia pobrano próbki do badań.

Przypomniał, że w najbliższy weekend (26-27 sierpnia) przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci wodociągowej. Podkreślił, że są to działania prewencyjne.

- Dawka chloru zostanie w sobotę wprowadzona do sieci, w niedzielę powinna się już rozejść po całej sieci i ją odkazić - przekazał Konrad Fijołek.

- Kiedy, zwłaszcza w niedzielę, nabierzemy wody do zbiornika, czy to będzie czajnik, czy jakiś dzbanek, warto tej wody troszkę spuścić wcześniej, a jeśli zauważymy większą ilość chloru, trzeba dać tej wodzie troszeczkę się odstać i najlepiej ją przegotować - zaapelował.

Jak poinformował w czwartek przed południem Jaromir Ślączka, szef rzeszowskiego sanepidu, legionellę potwierdzono już u 76 pacjentów hospitalizowanych w Rzeszowie, na terenie powiatu rzeszowskiego, Dębicy oraz w Przemyślu. "Pięć nowych potwierdzonych wyników badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczy pacjentów hospitalizowanych w szpitalach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego" - przekazał Jaromir Ślączka.

Najwięcej osób, u których potwierdzono legionellę powodującą legionellozę, czyli ostre zapalenie płuc, to mieszkańcy Rzeszowa - 54, powiatu rzeszowskiego - 15, powiatu dębickiego - 3 oraz po jednym przypadku z powiatów: ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz przemyskiego.
Sanepid poinformował również, że do tej pory pobrano 56 próbek wody do badań z instalacji na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego i ropczycko-sędziszowskiego.

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) Andrzej Sroka przekazał w czwartek, że około 70-letni mężczyzna, zakażony bakterią Legionella pneumophila, opuścił w czwartek USK przy ul. Szopena w Rzeszowie. Jest to pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy w placówce - poinformował PAP.

"Pacjent przebywał w klinice gastroenterologii, gdzie zgłosił się z objawami legionellozy. Dziś opuścił szpital w dobrym stanie. Nie miał chorób współistniejących" - przekazał PAP Sroka.

I dodał, że prawdopodobnie w piątek szpital opuści drugi pacjent wyleczony z legionellozy, który od kilku dni przebywa w klinice urologii.
Sztab kryzysowy obraduje w ratuszu

W spotkaniu sztabu kryzysowego wziął udział prezydent Konrad Fijołek, Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zbigniew Sowa, dyrektor miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego oraz dyrektorzy spółek komunalnych i odpowiedzialnych za środowisko.

Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa powiedział PAP, że "na spotkaniu zostanie omówiona sytuacja związana z zakażeniami legionellą"
Jak dowiedziała się PAP, w czwartek do Rzeszowa ma przyjechać wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, przewodniczący Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra.

Minister zdrowia na naradzie w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie
W nocy ze środy na czwartek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim obradował sztab kryzysowy zwołany w trybie pilnym. W naradzie wraz z minister zdrowia Katarzyną Sójką oraz wiceministrem zdrowia Marcinem Martyniakiem uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz szef GIS Krzysztof Saczka.

Po spotkaniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało w mediach społecznościowych, że "weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy".

W środę szef rzeszowskiego sanepidu Jaromir Ślączka poinformował, że liczba hospitalizowanych osób w województwie podkarpackim, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila, wzrosła do 71. Cztery osoby zmarły

Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła zakażenia, a także inne działania przeciwepidemiczne, w tym kontrole i pobór wody do badań laboratoryjnych. Pierwsze wyniki badań z pobranych próbek z instalacji wody ciepłej z punktów pobrań z miejskich wodociągów będą znane w poniedziałek. Czas oczekiwania na wyniki badań w kierunku Legionella pneumophila od pobrania próbek wynosi do 10 dni – napisano w treści.

Najpierw zostały pobrane próbki w punktach poboru wody w mieście, a następnie były pobierane próbki z domów osób zakażonych – czytamy dalej.
Miasto tymczasowo wyłączyło wszystkie fontanny, kurtyny wodne i poidełka – podano w podsumowaniu.

Foto: RMF24 // Shutterstock
Źródło: TVN24.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.