Festiwal Mitologii Słowiańskiej Owidz Słowiańszczyzną stoi

Festiwal Mitologii Słowiańskiej  Owidz Słowiańszczyzną stoi

Festiwal Mitologii Słowiańskiej - relacja

Trzy dni inscenizacji obrzędów, wykładów, koncertów i warsztatów artystycznych – kilkadziesiąt wydarzeń, w których aktywny udział wzięło ponad tysiąc uczestników z całej Polski i zza granicy. Do tego wystawy grafik inspirowanych Słowiańszczyzną, Jarmark Rękodzieła, Strefy: Gier i Książek, Rekonstrukcji Historycznej i Małego Słowianina, a także debata poświęcona synergii biznesu i kultury.
 

W gminie Starogard Gdański, w Grodzisku Owidz, wielkim sukcesem zakończył się II Festiwal Mitologii Słowiańskiej.
 

O istniejącym od 2012 r. zrekonstruowanym grodzie, należącym do gminy Starogard Gdański, głośno zaczęło być dwa lata temu, kiedy otwarto jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które przebojem podbiło rynek turystyczny, wpisując się w trendy rosnącego zainteresowania dawną Słowiańszczyzną. Odkąd jednak w sierpniu ub. roku odbył się tam pierwszy Festiwal Mitologii Słowiańskiej, nieoczekiwanie, z tej regionalnej instytucji kultury, wyrosło jedno z najważniejszych miejsc w Polsce dla miłośników dawnej Słowiańszczyzny.

Zrekonstruowana osada znajduje się dokładnie w miejscu istniejącego tu przedchrześcijańskiego grodu z X-XI wieku, malowniczo usytuowanego na wzgórzu w zakolu rzeki Wierzycy. Od kilkudziesięciu lat prowadzone są tam systematycznie prace archeologiczne. Podczas minionych wakacji odbyły się kolejne, prowadzone przez Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. W ich wyniku znaleziono liczne fragmenty naczyń, monety i amulety. Dzisiejszy Owidz, oprócz zrekonstruowanego grodu i Muzeum, dysponuje bogatą infrastrukturą: parkingami, amfiteatrem, placem zabaw, popularną Karczmą Słowiańską „Na Podgrodziu”.

W trakcie trzech dni Festiwalu odbyło się w sumie ok. 40 różnego typu wydarzeń, w tym m.in. inscenizacje obrzędów ofiarowania, postrzyżyn, swadźby, pochówku ciałopalnego, wróżb z szczap drewna i popiołu. Były też wykłady m.in. o mitologii i psychologii słowiańskiej, o prasłowiańskich demonach, historii i pamięci kulturowej Słowian, o religii dawnych Pomorzan, tradycjach pogrzebowych, czy o zwierzętach w wierzeniach. Odbyły się spotkania z autorkami książek Anną Jurewicz, Moniką Maciewicz, Magdaleną Zawadzką-Sołtysek, występy i warsztaty taneczne zespołu Javaryna z Białorusi. Każdego wieczoru odbywały się również koncerty zespołów, których twórczość inspirowana jest Słowiańszczyzną. W tym roku owidzki amfiteatr rozgrzały do czerwoności zespoły Krůk, Irdorath, Żmij oraz Żywiołak.

A co wspólnego może mieć biznes z mitologią słowiańską? Już po raz drugi patronowaliśmy temu wyjątkowemu wydarzeniu, wskazując, że pasję można przekuć na przedsiębiorczość. Tegoroczna dyskusja poświęcona została synergii podmiotów kultury i biznesu m.in. w kontekście wyzwań i dylematów gospodarczych oraz o konieczności uświadomienia światów kultury i biznesu o potrzebie wsparcia i współpracy. W dyskusji udział wzięli Magdalena Cholewa, dyr. Grodziska Owidz, dr Michał Bogacki, dyr. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Szymon Góralczyk, przedsiębiorca i artysta występujący ze swoją „Karawaną Opowieści” oraz Maciej Stanke, społecznik, grafik, projektant, na co dzień mieszkający w Wlk. Brytanii.
 
Wydarzeń festiwalowych z roku na rok przybywa, należy się spodziewać, że przyszłoroczny program będzie jeszcze bogatszy. III Festiwal Mitologii Słowiańskiej odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia przyszłego roku.


Forum Biznesu

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.