Jak długo jeszcze mrożenie cen energii?

Jak długo jeszcze mrożenie cen energii?

W rozmowie z money.pl minister Paulina Hennig-Kloska poruszyła też m.in. temat potencjalnego przedłużenia przywilejów dla właścicieli aut elektrycznych i nowej odsłony programu Czyste powietrze.

Liczba fake newsów na nasz temat jest ogromna i to jest niewątpliwie nasz duży problem - przyznała Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska.
 
Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że przede wszystkim mają być bezpieczne dla Jana Kowalskiego. Chodzi o to, żeby rodzina, która ubiega się o dofinansowanie, zwłaszcza z niższymi dochodami, wiedziała, że jak ktoś zrealizuje usługę, jej rozliczenie będzie poprawne i nie będzie narażona na zwrot środków. To główne kryterium zabezpieczenia interesów rodzin korzystających z programu, które ostatecznie ponoszą odpowiedzialność za rozliczenie dotacji.

Jeśli chodzi o uciążliwość procesu, będzie mniejsza niż większa, ponieważ wdrożymy operatorów. Chodzi o to, żeby było bezpieczniej – podkreśliła.

Kryteria nowego programu przedstawimy, kiedy przyjdzie czas. Program nadal będzie przewidywał wsparcie dla rodzin, które nie są w stanie wnieść nawet wkładu własnego. To kompleksowa modernizacja. Jestem pewna, że nowa konstrukcja programu będzie atrakcyjna – czytamy.

Dalej będą mogły korzystać z programu, tylko na innym poziomie dofinansowania. Niemniej dla rodzin o wyższym dochodzie mamy ulgi termomodernizacyjne, które służą dokładnie temu samemu celowi, a dodatkowo obejmują też zakup źródeł ciepła i magazynów energii. Uważam, że dla tej grupy ulga jest atrakcyjniejsza – stwierdziła w rozmowie z serwisem.

Społeczny Fundusz Klimatyczny i Krajowa Pula ETS - to są źródła, z których powinniśmy finansować program w dalszej perspektywie. Na ten moment te 10 mld zł zabezpieczy nas, szacujemy, na okres do dwóch lat – zaznaczyła rozmówczyni serwisu.

Co dalej z mrożeniem cen energii? Zapytano zarówno o możliwość przedłużenia tego mechanizmu na czwarty kwartał tego roku, jak i o dalszą przyszłość. Jak długo będziemy ten instrument utrzymywać?

Tak długo, jak będzie trzeba, by chronić polskie rodziny przed drożyzną. Naszym celem jest dalsze obniżanie cen energii na rynku hurtowym, tak by taryfy zeszły poniżej ceny maksymalnej z ustawy. Musimy w sposób łagodny wyjść z mrożenia cen, by nie pobudzało to inflacji i nie podnosiło rachunków. W kwietniu mamy zaplanowany następny przegląd taryf, po nim rząd podejmie decyzję, co dalej – podano w treści.

Jesteśmy na poziomie progu bólu gospodarstw domowych. Naszym celem jest zmniejszanie poziomu ubóstwa energetycznego, nie jego wzrost. Po przeglądzie taryf w kwietniu podejmiemy decyzję, co dalej, przy czym Ministerstwo Klimatu i Środowiska może proponować różne rozwiązania, ale jesteśmy uzależnieni od budżetu wygospodarowanego na osłony energetyczne - zaznaczono.

Jednocześnie naszym celem jest obniżanie cen energii. By to było możliwe, musimy coraz więcej energii produkować z odnawialnych źródeł i zwiększać ich efektywność. Musimy budować więcej OZE, stworzyć możliwości magazynowania energii wyprodukowanej przez OZE w momentach szczytowych. Na to potrzebujemy czasu – stwierdziła ministra.

Dochodzą mnie słuchy, że samorządy potrafią wymieniać źródła ciepła, nie termomodernizując kamienic, co jest dużym błędem. W pierwszej kolejności musimy stawiać na termomodernizację, nawet w przypadku kamienic w centrum miasta. Jeśli kamienica jest nieocieplona i nie ma wymienionej stolarki okiennej, ma niższą efektywność energetyczną, co może rodzić problemy z wysokością rachunków - podkreślono.

Są fundusze i samorządy mogą z nich korzystać w celu termomodernizacji budynków wielorodzinnych. To jest w gestii Ministerstwa Infrastruktury. Ta sama zasada dotyczy naszych domów - najpierw termomodernizacja, potem wymiana źródła ciepła – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Polityka gazowa jest zarządzana przez Ministerstwo Przemysłu, nie Klimatu i Środowiska. Nie mogę kreować zmian w tym obszarze, który leży w kompetencjach innego ministra, więc o plany proszę pytać minister Czarnecką – wskazała w rozmowie ministra.

W sprawie pozyskiwania energii z wiatraków, wypracowaliśmy kompromis, rozstrzygnęliśmy kwestie sporne. W efekcie uwag zgłoszonych przez Ministra Infrastruktury w ustawie została zapisana odległość 1H od dróg krajowych i autostrad, ale to jest zasada w praktyce stosowana przy projektowaniu nowych inwestycji w turbiny wiatrowe. Dołożyliśmy komponent modernizacji istniejących wiatraków, tzw. repoweringu, na uproszczonych zasadach. Zakładamy, że taki repowering skróci się z 5 lat do 2,5 roku, czyli o połowę czasu inwestycyjnego. W ustawie jest też komponent biometanu, wprowadzamy system wsparcia, który umożliwi mieszanie go z gazem i wtłaczanie do sieci – podano dalej.

Tak, 500 metrów. Repowering też będzie możliwy na wiatrakach stojących co najmniej 500 metrów od zabudowań – mówiła ministra.

Wierzę, że ten wspólny mianownik mamy wypracowany. Dlatego tak ważne było dogadanie się na poziomie rządowym z wszystkimi partiami tworzącymi koalicję – wskazała w rozmowie z serwisem.

Intensywnie od czternastu miesięcy pracujemy nad tym, żeby ta ustawa została przyjęta. Do KPRM wysłaliśmy ją 16 grudnia, a jest koniec lutego. Cóż, czasami chcieć nie zawsze oznacza móc - stwierdzono.

Zawsze kwestionowałam duży rząd, rozbudowany do takich rozmiarów przez naszych poprzedników. Uważam, że rząd może być mniejszy, ale tego ministerstwa nie da się zlikwidować. Często przypisuje mi się odpowiedzialność za rzeczy, na które nie mam wpływu i za które nie odpowiadam w rządzie. Na przykład wiele osób myśli, że wody podlegają Ministrowi Klimatu i Środowiska, a nie podlegają. Wiele osób myśli, że gaz podlega mnie, a wcale tak nie jest – zaznaczyła rozmówczyni serwisu.

Mimo tego, co pisze się w prasie - że energetyka jest podzielona i skłócona - tak nie jest. Wyeliminowaliśmy ryzyko blackoutów w kolejnych latach, zakontraktowaliśmy budowę nowych jednostek, a także rekordowe liczby magazynów energii, które zwiększą efektywność OZE, przyspieszyliśmy modernizację sieci elektroenergetycznych. Te efekty będzie widać za parę miesięcy, a niekiedy za parę lat, ale zawsze już będzie to efekt naszych decyzji i naszej pracy – podsumowała Paulina Hennig-Kloska.   (jmk)

Foto: Pixabay.com/pl
Źródło: Money.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.