KE ma przesłanki do zamknięcia procedury artykułu 7 wobec Polski

KE ma przesłanki do zamknięcia procedury artykułu 7 wobec Polski

Komisja Europejska oceniła, że ryzyko naruszenia praworządności przez rząd w Warszawie nie jest już poważne, co stanowi przesłankę do zamknięcia procedury z artykułu 7 wobec Polski. Procedura ta została uruchomiona w grudniu 2017 roku. "Dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski" - napisała szefowa Komisji Ursula von der Leyen.

Komisja pozostawia ocenę co do zamknięcia postępowania w ramach art. 7 Radzie UE, która na podstawie jej analizy może podjąć decyzję na najbliższym posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych - 21 maja w Brukseli. Wtedy to ministrowie do spraw europejskich mają dyskutować o dalszych krokach w ramach art. 7. Kraje członkowskie mogą poprzeć wnioski Komisji Europejskiej i zdecydować o zakończeniu procedury – wskazano w treści.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała w mediach społecznościowych, że "dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski".
"Po ponad sześciu latach uważamy, że procedura z artykułu 7 może zostać zamknięta. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi dokonania tego ważnego przełomu. To wynik ciężkiej pracy i determinacji Polski w zakresie reform" - podkreśliła.

Rzecznik KE Christian Wigand powiedział na konferencji prasowej, że "Komisja zamierza wycofać swoją propozycję i zamknąć procedurę z artykułu 7".
- Wpisuje się to w plan działań zaprezentowany w lutym przez polski rząd. Polska wprowadziła szereg reform prawnych i nieprawnych, aby zająć się kwestią niezależności wymiaru sprawiedliwości. Uznała prymat prawa unijnego i zobowiązała się do wdrożenia wszystkich odpowiednich wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - wyjaśnił.

Artykuł 7
Artykuł 7. traktatu o Unii Europejskiej daje Unii możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości. Sama procedura składa się z kilku etapów. Pierwszym jest uznanie, że w jednym z państw istnieje ryzyko naruszeń (7.1.). Następnie, w drugim kroku wszystkie rządy stwierdzają, że naruszenie jest stałe, poważne (7.2.) i jeśli tak się stanie, można przejść do trzeciego etapu. Tym jest głosowanie nad sankcjami (7.3.).

Procedura w ramach tego artykułu została uruchomiona wobec Polski 20 grudnia 2017 roku – przypomniano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: TVN24 // Ursula von der Leyen/Twitter
Źródło: TNV24.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.