Kryterium dochodowe podstawą dopłat do gazu

Kryterium dochodowe podstawą dopłat do gazu

Prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe przy dopłatach do gazu - zapowiedział premier, o czym poinformował serwis Interia.pl

- W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta - dodał. Premier zapowiedział, że rząd utrzyma zamrożenie taryf na gaz na poziomie podobnym jak w tym roku.

Podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku premier wspólnie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w konferencji prasowej.

Premier został zapytany przez dziennikarzy o decyzję rządu w sprawie zamrożenia taryf na gaz.

- Chcemy zamrozić te ceny na gaz na poziomie podobnym jak w tym roku - zapowiedział premier.

- Dodał, że "pojawiają się głosy, by wprowadzić kryterium dochodowe". - Kryterium dochodowe stosowane jest w szeregu innych programów. Ono dobrze działa i nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest sprawiedliwe - stwierdził.

Zadano również pytanie o powrót do stałych stawek VAT. Tarcza Antyinflacyjna obowiązuje do końca roku, więc od stycznia stawki powinny wrócić do dawnych poziomów. W przypadku paliw VAT wynosi 23 proc.

- Chcemy, aby przywrócenie stawek VAT i akcyzy nie wiązało się z podwyżkami na stacjach paliw, ale to zależy od relacji rynkowych, które ostatnio zaczęły nam sprzyjać - powiedział szef rządu.

- W porównaniu do ostatnich miesięcy jest też spadek cen ropy na rynkach światowych - podkreślił premier. Martwimy się o olej napędowy. Jego jest za mało w mało w Europie - zauważył.

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka powiedział, że projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, wymaga jeszcze doprecyzowania przez resort – czytamy w informacji.

KPRM poinformował po posiedzeniu Rady Ministrów, że rząd omówił projekt i zdecydował, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz – napisano dalej.

Foto: Deccoria
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.