Lekarze nabici w podatek

Lekarze.jpg


Medycy na kontrakcie, którzy nie dostali pieniędzy za walkę z pandemią, musieli zapłacić fiskusowi podatek – podał serwis Rp.pl.

Mimo że lekarze nie dostali dodatkowych pieniędzy za walkę z pandemią, to jednak muszą od tych niewypłaconych kwot zapłacić podatek dochodowy. W takiej sytuacji znaleźli się medycy z kilku szpitali w Polsce, m.in. największego szpitala klinicznego w Warszawie – czytamy w informacji.

– Jako uprawnieni do dodatku wystawiliśmy faktury i zapłaciliśmy podatki od dodatków, których nikt nam nie wypłacił. Czujemy się oszukani. Nie wiem, czy za kolejny miesiąc wystawimy faktury obejmujące dodatek – mówił jeden z lekarzy pracujących w szpitalu na Banacha na podstawie kontraktu.

Dodatek, na mocy polecenia ministra zdrowia dla prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, należy się medykom pracującym przy zwalczaniu pandemii od listopada. Prezes Funduszu kieruje do placówek ochrony zdrowia prośbę o wskazanie listy członków personelu, którzy spełniają przesłanki otrzymania dodatku w wysokości 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia z umowy o pracę bądź z kontraktu, nieprzekraczającego jednak 15 tys. zł. Szpital zaś zgłasza listę do oddziału wojewódzkiego NFZ. – wyjaśnił serwis Rp.pl

Jeśli medycy spełnili wszelkie przesłanki uzyskania dodatku covidowego, a nie został im wypłacony, to powinni ostatecznie wezwać pracodawcę do zapłaty, a po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego w wezwaniu skierować sprawę na drogę postępowania sądowego w trybie nakazowym. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych prawników, których finansuje np. OZZL.

Jak czytamy dalej – Minister zdrowia polecił przecież wypłacić dodatki covidowe wszystkim lekarzom mającym kontakt z podejrzanym o zakażenie lub zakażonym Covid-19. Tak państwo doi lekarzy, odbierając im prawo do normalnego życia – mówił jeden z lekarzy. Dodał, że w przypadku wielu medyków chodzi o znaczące kwoty.

Gdyby dyrekcja szpitala chciała się uwolnić od odpowiedzialności odszkodowawczej za niewypłacenie dodatku, powinna niezwłocznie poinformować lekarzy, że podjęła działania naprawcze i wyjaśnia sprawę z NFZ. Lekarze mają trzy lata na dochodzenie swoich roszczeń, ale dyrekcja powinna z nimi współpracować w wypełnianiu wymogów, jakie stawia Fundusz, a przede wszystkim informować ich, na jakim etapie są rozmowy z przedstawicielami NFZ.  (jmk)

Źródło: Rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.