"Mój Prąd" dopłata na montaż fotowoltaiki

Mój Prąd" dopłata na montaż fotowoltaiki

Fotowoltaika to rozwiązanie dzięki któremu możemy stać się niezależni energetycznie, sporo zaoszczędzić oraz być ekologiczni.

Dla wszystkich, którzy zdecydują się na montaż paneli słonecznych czeka bezzwrotna dopłata do ich montażu w ramach ogólnopolskiego programu "Mój Prąd".

 
Jakie są warunki naboru, do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie i czy niedawne zmiany prawa budowlanego skomplikują życie beneficjentom?

Rządowy program "Mój Prąd" to unikatowe na dotychczasową skalę w Polsce wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej (czyli gałęzi, w której konsument jest jednocześnie zaangażowany w proces tworzenia i promowania produktu), a konkretnie wsparcia segmentu mikro instalacji fotowoltaicznych (PV). Ma być silnym impulsem dla rozwoju energetyki i znacząco przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.

Program ma w tym roku już II edycję, a nabór wniosków o dopłaty zaczął się 13 stycznia. Wnioski o dofinansowanie można składać do 18 grudnia 2020 r lub do wyczerpania środków. Rozpatrywanie wniosków odbywa się na bieżąco. Ze względu na dużą ich ilość – rozpatrywanie prawidłowo złożonego wniosku wynosi ok. 3 miesiące. Formularze, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane w ramach niniejszego naboru.

Pojawiły się jednak obawy czy procedura i warunki nie uległy zmianie, z uwagi na wprowadzoną nowelę prawa budowlanego.

Zapytany o to Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW, uspokaja. Z uwagi na zmiany w prawie budowlanym przy samym montażu instalacji nie mniejszej niż 6,5 kW trzeba będzie uzgodnić projekt z rzeczoznawcą przeciwpożarowym i zgłosić zakończenie montażu do Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki temu powinno być bezpieczniej. Jednak z punktu widzenia programu „Mój Prąd” nic nie ulegnie zmianie - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Gdy już doszło do montażu, następnym krokiem będzie złożenie wniosku. Należy pamiętać, że formularz należy wypełnić w języku polskim, czytelnie, drukowanymi literami, bez skreśleń i poprawek, na komputerze lub ręcznie. Obecnie z uwagi na pandemię koronawirusa wnioski można składać wyłącznie online.

Wnioski składane w formie papierowej są odrzucane. Potrzebny jest zatem profil zaufany lub e-dowód. Następnie należy przejść na portal GOV.PL.

Warto wspomnieć, że najlepsi wykonawcy w Polsce oferują wsparcie w załatwieniu formalności, doborze sprzętu i przygotowaniu projektu. Do pokrycia średniego zapotrzebowania rodziny na prąd wystarczy pokryć paneli fotowoltaicznymi 18 mkw dachu. Czas realizacji inwestycji od podjęcia decyzji wynosi ok. miesiąca. Instalacja paneli zwraca się średnio po 6-8 latach.

 M.S.

Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl

Fot:PIXBAY

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.