Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa Stany Zjednoczone do zmniejszenia deficytu fiskalnego i rozwiązania problemu "stale rosnącego" zadłużenia — napisał "Financial Times". Urzędników niepokoją m.in. plany prezydenta Donalda Trumpa dotyczące szeroko zakrojonych cięć podatkowych – wskazał serwis Businessinsider.com.pl.
"Deficyty fiskalne w USA są zbyt duże i muszą zostać zmniejszone" — powiedziała w tym tygodniu Financial Times Gita Gopinath, pierwsza zastępczyni dyrektora zarządzającego MFW.
Ostrzegła również, że największa gospodarka świata jest nadal dotknięta "bardzo wysoką" niepewnością dotyczącą polityki handlowej, pomimo "pozytywnych wydarzeń", takich jak obniżenie ceł na Chiny przez administrację Trumpa - zaznaczono.
Komentarze Gopinath pojawiły się po tym, jak agencja Moody's pozbawiła Stany Zjednoczone ostatniego nieskazitelnego ratingu kredytowego na poziomie potrójnego A z powodu obaw o rosnące zadłużenie kraju. Propozycja Trumpa dotycząca przedłużenia jego cięć podatkowych z 2017 r. poza ten rok zwiększyła te obawy i wywołała niepokój wśród inwestorów - napisano.
Administracja twierdzi, że cięcia — w połączeniu z deregulacją — zwrócą się dzięki wyższemu wzrostowi gospodarczemu, ale ani Moody's, ani rynki finansowe nie są co do tego przekonane. Agencja ratingowa stwierdziła w zeszłym tygodniu, że proponowane przepisy, które Trump nazywa "wielką, piękną ustawą", zwiększyłyby deficyt USA z 6,4 w zeszłym roku do nieco poniżej 9 proc. do 2035 roku – wskazano w informacji.
Sekretarz skarbu Scott Bessent powiedział NBC w niedzielę, że obniżenie ratingu przez Moody's było "opóźnionym wskaźnikiem", obwiniając za sytuację fiskalną administrację Bidena. Dodał, że administracja jest "zdeterminowana, aby obniżyć wydatki i rozwijać gospodarkę". Wcześniej powiedział, że obniży deficyt do 3 procent do końca kadencji Trumpa - napisano.
Gopinath zauważyła jednak, że zadłużenie USA w stosunku do PKB "stale rośnie", dodając: "Powinno być tak, że mamy politykę fiskalną w USA, która jest spójna z obniżaniem długu do PKB w czasie". Według Kongresowego Biura Budżetowego, dług publiczny rządu federalnego wyniósł 98 procent PKB w roku podatkowym 2024, w porównaniu z 73 procentami dekadę wcześniej – podano dalej.
Chociaż MFW powiedział w zeszłym miesiącu, że spodziewa się, że deficyt fiskalny USA spadnie w tym roku, o ile wzrosną przychody z ceł, prognozy te nie uwzględniały ustawy podatkowej Trumpa, która przechodzi przez Kongres. Gopinath dodała, że Bessent miał rację, wzywając do obniżenia deficytu fiskalnego – czytamy dalej.
Trump naciska na Republikanów w Izbie Reprezentantów, gdzie ma niewielką większość, aby poparli tę ustawę, argumentując, że w przeciwnym razie wzrosną rachunki podatkowe wyborców.
Obawy o deficyt i obniżenie ratingu przez agencję Moody's spowodowały spadek wartości dolara oraz spadek cen i wzrost rentowności na rynku obligacji skarbowych. Rentowność 30-letnich obligacji skarbowych wzrosła w poniedziałek do 5,04 procent, najwyższego poziomu od 2023 roku - zaznaczono
Większy deficyt oznacza, że rząd będzie musiał sprzedać więcej obligacji w czasie, gdy zagraniczni i krajowi inwestorzy zaczęli kwestionować stabilność amerykańskiego rynku – stwierdzono dalej.
MFW w kwietniu obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w USA o prawie jeden punkt procentowy do 1,8 proc. w 2025 r., jednocześnie obniżając prognozę globalnego wzrostu do 2,8 proc., ponieważ uwzględnił wpływ ceł Trumpa - wskazano.
Od tego czasu Trump ogłosił ostre cięcia amerykańskich ceł, ponieważ Chiny i USA zgodziły się obniżyć odpowiednie cła o 115 punktów procentowych na 90 dni – podsumował serwis Businessinsider.com.pl. (jmk)
Foto: Pixabay.com //
Źródło: Businessinsider.com.pl
Niepokojący wzrost zadłużenia USA
