Advertisement

BP_2024

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących

Nowe zasady obowiązują od dzisiaj przyjeżdżających do Polski. Wszyscy podróżni, niezależnie od środku transportu, obejmowani są kwarantanną, z której zwalniają m.in. zaszczepienie przeciwko Covid-19 i negatywny wynik testu na koronawirusa.

 

Nowe rozporządzenie wprowadza zmianę zasad kwarantanny. Obowiązkowa jest dla a osób podróżujących ze strefy Schengen, chyba że mają negatywny test (PCR lub antygenowy) na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzinny. Dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen nie ma tego wyjątku, ale oni mogą wykonać test już w kraju.

 

„Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny, podróżny będzie zwalniany z kwarantanny” – napisano w rozporządzeniu.

 

Z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu wykonany po przekroczeniu granicy w okresie 48 godzin, a laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.

 

Z obowiązku izolacji po wjeździe do Polski zwolnieni są ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy, a także jak wcześniej – osoby zaszczepione przeciw COVID-19 (dwiema dawkami w przypadku preparatów dwu dawkowych).

 

Podróżujący są zobowiązani przedłożyć wynik testu w języku polskim lub angielskim na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji.

 

M.S.

 

Źródło: rmf24.pl

Zdjęcie: interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.