Obowiązek rejestracji podróży na Słowację

Slovakia.jpg

14 dni kwarantanny i 1,6 tys euro kary grozi turystom podróżującym na Słowację – informuje serwis Rp.pl

Od 8 czerwca 2021 r. zasady wjazdu i powrotu na terytorium Słowacji z zagranicy reguluje tzw. semafor turystyczny. Tamtejszy minister zdrowia wprowadził obowiązek rejestrowania się na stronie https://korona.gov.sk/en/ehranica/ z podaniem szczegółowych informacji o osobach, które wjeżdżają na terytorium naszego południowego sąsiada. Podać trzeba imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres poczty mail oraz zamieszkania w Polsce. Oprócz tego Słowacy chcą wiedzieć kto, kiedy i jaką szczepionką został zaszczepiony, czy ma aktualny wynik testu PCR lub status ozdrowieńca – czytamy w informacji.

Wszystko wskazuje na to, że słowackie regulacje będą funkcjonowały niezależnie od unijnego systemu paszportów covidowych – wynika z tekstu.

Z informacji zamieszczonej w poniedziałek na stronie polskiej ambasady w Bratysławie wynika, że osoba, która nie złoży wniosku z automatu zostaje objęta 14-dniową kwarantanną. Są jej poddane także wszystkie osoby, które nie były zaszczepione, nie są ozdrowieńcami i nie mają aktualnego testu na obecność koronawirusa. Kwarantanna będzie prowadzona w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez 14 dni. Można ją zakończyć wcześniej, okazując negatywny test na Covid-19. A to oznacza kolejne koszty – tłumaczy serwis.

Jak wskazuje portal Rp.pl, niezależnie od kwarantanny turyście, który nie dopełni nowych obowiązków, może grozić mandat do 1659 euro.

Z tych obostrzeń zostaną zwolnione osoby wybierające się na Słowację, które spełniają jeden z warunków:
a) posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR nie starszego niż 72 h,
b) wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na Covid-19 nie starszego niż 24 h, wykonanego w jednym z tych krajów lub w Słowacji,
c) posiadają dokument potwierdzający, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyły zachorowanie na Covid-19,
d) nie ukończyły 18 lat,
e) posiadają dokument potwierdzający, że zostały zaszczepione.

Zgodnie z zapisami Zarządzenia Urzędu Zdrowia Słowacji obywatele państw UE – w tym obywatele polscy – a także członkowie ich rodzin korzystają z ułatwień w tej procedurze, jeśli przejeżdżają przez Słowację tranzytem. Taka podróż do innego kraju UE nie może trwać dłużej niż osiem godzin, bez zatrzymywania się. Wyjątek stanowi czas na niezbędne tankowanie paliwa, krótki posiłek i odpoczynek. O noclegu nie ma mowy – pisze serwis.

Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na Covid-19 ani wypełnianie jakiegokolwiek formularza. Trzeba się jednak liczyć ze szczegółowymi kontrolami dokumentów uprawniających do wjazdu do kraju docelowego.

– Problem polega na tym, że wyjeżdżając z kraju, nie wiemy, jaka rzeczywistość nas spotka w drodze powrotnej – powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" Jakub Garbacz, kierowca należący do stowarzyszenia miłośników turystyki Słowacji.

– Strefa Schengen w podróżowaniu praktycznie przestała istnieć – dodał w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Andrzej Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców. I tłumaczył, że dziś każdy kraj może wprowadzać własne zasady. Panuje jeden wielki chaos. – Biedni są turyści, którzy tego nie mogą ogarnąć – stwierdził w rozmowie. – Tym bardziej, że przepisy często są ogłaszane w ostatniej chwili, często na konferencjach prasowych i szybko tracą ważność – czytamy dalej.

– Od czasu pandemii nie jesteśmy w stanie śledzić na bieżąco, co się dzieje w przepisach – usłyszeliśmy w PZMot Travel. Turystów odsyłają do oficjalnych komunikatów MSZ. Te mają być najbardziej aktualne.

Informacji o słowackich przepisach najlepiej szukać na stronie polskiej ambasady w Bratysławie: https://www.gov.pl/web/slowacja/aktualnosci - czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Źródło: Rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.