Ponad 60 proc. gospodarstw domowych spłaca pożyczki pozabankowe. Padł rekord odrzuconych wniosków

Ponad 60 proc. gospodarstw domowych spłaca pożyczki pozabankowe. Padł rekord odrzuconych wniosków

2824 zł - to średnia wartość zobowiązania zaciąganego w firmie pożyczkowej - wynika z najnowszego raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jednocześnie około dwie trzecie wniosków o nowe pożyczki jest odrzucanych przez firmy pożyczkowe. To rekord.


Rynek pożyczek w Polsce. Na jakie cele są zaciągane?

Z raportu wynika, że już 64,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce spłaca pożyczkę gotówkową (analiza ZPF i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH). To o 8,4 pkt. proc. więcej niż podczas ostatniej edycji badania z 2021 r.

Średnia wartość zobowiązania zaciąganego w instytucji pozabankowej to 2824 zł. Klienci najczęściej pożyczają środki na krótkie okresy - pożyczki z terminem spłaty do trzech miesięcy stanowią 46 proc. wszystkich udzielanych przez instytucje uczestniczące w badaniu ZPF. Jednocześnie uwagę zwraca wzrost udziału w strukturze sprzedaży pożyczek na okres powyżej dwóch lat (32 proc. wobec 26,3 proc. w 2020 r.).

Środki z instytucji pożyczkowych konsumenci przeznaczają m.in. na zakup urządzeń RTV, AGD, wydatki konsumpcyjne (np. na wakacje i święta), a także sfinansowanie nagłych potrzeb po zdarzaniach losowych. O 0,7 pkt. proc. (do 17,7 proc.) wzrósł odsetek odpowiedzi wskazujących na to, że klienci za pomocą nowej pożyczki chcą spłacić stare zobowiązania.

Rekordowa liczba odrzuconych wniosków

Ankietowane firmy w badanym okresie odmówiły udzielania pożyczek aż ponad dwóm trzecim konsumentów. To rekord. Jeszcze w 2020 r. odsetek odrzuconych wniosków nie przekraczał 60 proc., a w 2018 r. wahał się w okolicach 40 proc. - Kolejne podwyżki stóp procentowych, których świadkami jesteśmy od jesieni 2021 r., stopniowo nie tylko podnosiły koszt obsługi pożyczek, ale jednocześnie zmniejszały zdolność kredytową klientów. Oznacza to, że przy tych samych dochodach pożyczkobiorcy w 2022 r. mogli uzyskać o wiele niższą kwotę niż rok wcześniej. Rekordowy odsetek odrzuconych wniosków potwierdza, że instytucje finansowe odpowiedzialnie podeszły do nowej sytuacji - podkreśla dr Artur Trzebiński, doradca ds. ekonomicznych ZPF.

Na odpowiedzialne i profesjonalne podejście firm pożyczkowych do zarządzania ryzykiem kredytowym zwraca też uwagę Marcin Czugan, prezes ZPF: - Wszystkie instytucje biorące udział w badaniu wykorzystują do zarządzania ryzykiem zewnętrzne bazy danych, np. prowadzone przez biura informacji gospodarczej czy innych dostawców gromadzących dane. Ponad 90 proc. podmiotów stworzyło też wewnętrzne bazy danych oraz systemy scoringowe. Coraz więcej firm rozwija narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję i ocenę behawioralną potencjalnych klientów. To dowód na dojrzałość sektora, dla którego ocena zdolności kredytowej stanowi jeden z najistotniejszych aspektów w działalności - mówi Marcin Czugan.

Koniunktura w branży pożyczkowej

Przedstawiciele firm pożyczkowych w ramach badania zostali również zapytani o przewidywania dotyczące koniunktury w branży w okresie od jednego do trzech lat. Połowa z nich określiła prognozy jako neutralne, zaś 42 proc. zdefiniowała perspektywy jako „raczej złe”. Tylko pozostałe 8 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że koniunktura w sektorze będzie „raczej dobra”.

Żaden z ekspertów nie udzielił skrajnych odpowiedzi, które również były do wyboru, że sytuacja będzie „zła” lub „dobra”.

Foto: Bank.pl

 

Co trzeci ankietowany przedstawiciel sektora pożyczkowego stwierdził, że do połowy 2025 r. nastąpi polepszenie w dostępie do kapitałów, które będą udostępnione instytucjom pożyczkowym. - To dobre prognozy długoterminowe. Dostęp do finansowania przełoży się na stabilność działalności prowadzonej przez instytucje pożyczkowe, jednakże sytuację powinniśmy oceniać także przez pryzmat ocen krótkoterminowych, a te nie są optymistyczne - uważa Marcin Czugan.


Źródło: Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce / Wyniki najnowszej edycji badania „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce”. w oparciu o ankiety przeprowadzane wśród reprezentantów branży, należących do ZPF

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.